Hlávkové zelí se konzumovalo již ve 4. století před naším letopočtem ve starém Řecku. I v antickém Římě jej hojně využívali nejen v kuchyni, ale i v léčitelství. Už Hippokratés předepisoval svým pacientům na jemno nastrouhané zelí se solí při onemocnění cystami, uretritidě a při bolestivém močení.
Kysané zelí připravovali už ve středověku. Mořeplavci si jej připravovali, aby je ochránilo před nebezpečnými kurdějemi. Už tehdy si byli vědomi jejich zdravotními účinky.
Ne nadarmo se o zelí říká, že jde o nejzdravější zeleninu.
Hlávkové zelí obsahuje asi 90 % vody, dále cukry s příznivým složením, bílkoviny, vlákninu, vitaminy C, B a E, kyselinu listovou a pantotenovou. V hlávkách najdeme i velké množství draslíku, sodík, vápník, hořčík, chlór, mangan, selen, nikl a síru. Je v něm taky inulin, jód a organické kyseliny.
Kysané zelí pomáhá při ateroskleróze, čistí krev a pomáhá z těla odvádět škodlivé látky, což je zvláště vítané při onemocněních ledvin. Šťáva z kyselého zelí léčí dnu, všechny druhy revmatismu a artrózu, je účinná i při překyselení organismu a pálení žáhy. Kyselé zelí zlepšuje trávení, vhodné je jako příloha k těžkým mastným pokrmům. Díky vysokému obsahu draslíku, působí močopudně. Dále napomáhá při arterioskleróze a při obezitě.
Zelí díky vysokému obsahu chlorofylu podporuje produkování hemoglobinu a napomáhá tak při léčbě krevních onemocnění, jakým je leukémie, anémie a další. Postihne-li vás zánět hrtanu, průdušek či jiné onemocnění dýchacích cest, pomůže vám šťáva nebo odvar s medem.
Lidová medicína doporučuje používat čerstvé zelí nebo šťávu z něho při nespavosti, bolestech hlavy a onemocnění sleziny. Čerstvé i kysané zelí se využívá ke zvýšení chuti k jídlu.
Rozválené čerstvé listy můžeme přikládat na bolavé kolenní, loketní nebo ramenní klouby a ovázat ručníkem. Tyto obklady pomáhají i proti křečovým žílám. Kúra se dodržuje pět dní, pacient ale po tuto dobu nesmí zelí jíst. Při menších spáleninách pomůže kyselé zelí a zelná voda. Trocha zelí se na spálené místo přiloží a ováže suchou látkou.
To nejlepší ze zelí dostanete, pokud ho budete jíst syrové. Hlávky pokrájené na nudličky jsou dobrým základem salátů. Lze jej pochopitelně i tepelně upravit a podávat k řadě pokrmů, včetně národního jídla vepřo-knnedlo-zelo. Tepelnou úpravou však zničíme značnou část všech zdraví prospěšných látek.
Pokud zelí chcete připravit jako přílohu, pak vězte, že jej nemusíte zahušťovat moukou, stačí do něj nastrouhat syrovou bramboru.
Martina Mlsná
foto: Eric Prouzet, unsplash