Zelené fazolky, pro lepší trávení

Zelené fazolky jsou nedozrálé plody fazolí, které se konzumují i se svým stonkem. První dochované zmínky o nich se objevily v Peru 8 tisíc let před našim letopočtem. Do evropského jídelníčku se dostaly zásluhou Kryštofa Kolumba.

Fazolky jsou bohaté na železo, vápník, draslík, hořčík, mangan. Mají velký obsah vlákniny a bílkoviny. Z vitamínů obsahují vitaminy skupiny B a velké množství vitamínu C. Díky tomuto antioxidantu napomáhají udržovat nás v kondici.

Pro velké množství vlákniny jsou fazolky doporučovány lidem trpícím poruchou jater, vláknina totiž dokáže vázat jedovaté a tukové látky. Vláknina je také důležitá pro pohyb střev a tím i pro prevenci proti rakovině tlustého střeva. Preventivně brání vzniku bolestivých hemeroidů. Fazolky jsou dobrým pomocníkem při tvorbě červených krvinek, napomáhají snižovat krevní tlak a udržovat hladinu cukru v krvi na přijatelné míře.

Odvar ze zelených sušených lusků bez semen pomáhá jako podpůrný prostředek při léčbě lehčích forem cukrovky. Přítomné aglutininy mají silné močopudné účinky, dokáží i rozpouštět močové kamínky. Z lusků si v dávných dobách Španělé a Portugalci připravovali nápoj pro uklidnění trávicí trubice.

Před použitím se doporučuje odstranit stopky, které jsou poměrně tvrdé. Nejjemnější zelené fazolky lze konzumovat syrové, v salátech nebo jako součást přílohy. Větší druhy je možné vařit, dusit, osmahnout na másle či oleji, vynikající jsou na slanině – tato kombinace se velmi často přidává ke steakům. Používají se rovněž do polévek, zeleninových směsí a omáček. Při tepelné úpravě je potřeba spařit horkou osolenou vodou a následně je propláchnout studenou vodou, zůstanou mírně křehké.

Říká se, že čím více fazolí se sklidí, tím více jich naroste. Se sklizní se začíná přibližně už v červnu a při pravidelném otrhávání je doba sklizně po celé léto. Na jedné rostlině se dá totiž vypěstovat až dva kilogramy fazolí. Pokud si fazole ale nevypěstujete sami, můžete je čerstvé koupit nejlépe v tržnici nebo na farmářských trzích.

Zdravé fazolové lusky jsou světle zelené bez černých skvrn, které značí plíseň. Také je třeba dát pozor, aby lusky nebyly napadené sviluškou. Skladují se v chladnu a temnu, za přiměřené vlhkosti vzduchu, v dobře větratelných skladech.

rdc


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>