Výborné jídlo, skvělé pití, parta těch nejlepších přátel všude kolem. Není divu, že je grilování tolik oblíbené. A v Česku zejména. Na druhou stranu si přiznejme, že grilovat moc neumíme. Vybíráme nevhodné maso, používáme laciné marinády, špatně s masem manipulujeme. Pojďme to napravit – a společně podstoupit rychlokurz správného grilování.
Dieta jde stranou
Pokud zrovna stojíte v obchodě a vybíráte maso na gril, myslete jen na jedno jediné – aby vám chutnalo. Zapomeňte na veškeré diety a zásady zdravé výživy. Tady jde o chuť. Na rozpálený rošt grilu je nejlepší maso pořádně prorostlé, jakoby mramorované. Taky musí být dostatečně zralé (staré minimálně 10 dní od porážky dobytka). Mnozí maso vybírají podle barvy, myslete přitom na to, že čím starší (zralejší) maso, tím tmavší barva. A pokud si nejste jistí, zkuste do masa zatlačit prstem – v tom dobře vyzrálém zůstane váš otisk.
Marinády? V žádném případě
Tak. Pěkný kus hovězího masa máte v košíku a teď si to honem rychle šinete do regálu s grilovacími marinádami. Na hovězí, na gril, lehce pikantní. Kterou z nich? A co třeba všechny? Češi za dresinky a marinády utratí desítky milionů korun ročně, přičemž většina takových marinád spolehlivě zlikviduje chuť masa ještě předtím, než ho položíte na rošt. Někteří šéfkuchaři radí nemarinovat maso vůbec, pokud si ho přece jenom chcete okořenit, udělejte si marinádu vlastní. Postačí vám olej, čerstvý pepř a pár bylinek. Zapomeňte na sůl. Hned vysvětlíme proč.
Suché maso nechceme
Většina marinád ze supermarketů obsahuje obrovské množství soli. Když si děláme marinádu doma, obvykle do ní přidáváme sůl. Všechno špatně. Sůl totiž z masa vysává šťávu. Zbytečně ho vysušuje a vy už tak při pokládání masa na gril máte jistotu, že výsledek nebude stát za nic. Maso před grilováním proto nikdy nesolte a solničku raději postavte až na stůl – ať ji hosté použijí dle vlastního vkusu a uvážení teprve při konzumaci.
Nepoužívejte vidličku
Typická chyba spousty lidí. Při obracení na grilu celý kus masa nabodnou na vidličku a otočí. Tím ale z masa zbytečně vyteče spousta lahodné šťávy. Výsledek? Maso bude příliš suché a tuhé. Pro manipulaci s masem raději využijte grilovací pomůcky, vhodné jsou například grilovací kleště. Těmi maso nejen obracejte, ale také z grilu sundávejte.
A jak dlouho maso na grilu nechat? Špičkoví šéfkuchaři mají jasno. Radši méně, než více. Správný hovězí steak z grilu má být propečený jenom na povrchu, uvnitř musí zůstat růžový až krvavý. Jakmile mu na grilu dopřejete pár minut navíc, maso se vysuší a nebude tak dobré.