Rozjezd podnikání bývá spojen s nejrůznějšími idealizovanými představami.
Nikoho nechceme od postavení se na vlastní nohy odrazovat, naopak.
Nicméně je dobré počítat s některými méně pozitivními skutečnostmi.
Vybrali jsme čtyři body, na které se musíte připravit.
1) Zahltí vás byrokracie (nebo se jí zahltíte sami)
Jestliže utíkáte z korporátního prostředí, kde jste měli pocit, že jste zahlceni nejrůznějšími interními nařízeními a směrnicemi, připravte se na to, že podnikatelský svět je v tomto sice jiný, avšak otázka je, zda jde o výrazný posun k lepšímu.
Že si budete muset založit živnost či firmu a otevřít podnikatelský účet, to vás asi nepřekvapí. Stejně tak jako povinnost vést účetnictví nebo daňovou evidenci (i když tato povinnost neplatí absolutně a zejména menší podnikatelé mohou v tomto směru využít některá praktická zjednodušení). Existují ale obory, kde budete muset dokládat své znalosti problematiky nebo vyhovět nejrůznějším kontrolním orgánům. Své o tom mohou vyprávět zejména podnikající v gastronomii.
I specialisté z méně regulovaných oborů ale zjistí, že bez pořádku se daleko nedostanou. A tak „ajťáci“ nebo účetní na volné noze brzy začnou měřit své pracovní úkony a podávat reporty svým klientům velice podobně, jako to museli činit ve velké firmě. K fakturaci totiž potřebujete mít kvalitní podklady, bez nich mohou mít klienti s vašimi fakturami problém.
2) Podnikání není jízda rájem
Motivovaly vás k přechodu na volnou nohu působivé obrázky „motivátorů“ na sociálních sítích, kteří se vychloubají, jak pracují z kaváren s dokonalými výhledy, půl roku stráví v zahraničí v exotických destinacích, a když jsou zrovna v ČR, tak alespoň část dne jaksepatří „propaří“?
Netvrdíme, že něco takového není možné, ale rozhodně to výrazně vybočuje z průměru. Nejlépe se vám bude pracovat z domova nebo pohodlí své kanceláře. Práce z kaváren nebo ze zahraničí bývá výrazně nákladnější a méně efektivní. Nakonec zjistíte, že kromě líbivých fotek a tučné útraty za pokrmy a nápoje toho v takovém prostředí příliš užitečného pro svůj byznys neuděláte.
3) Budete dělat věci, které vás nebaví
S předchozím bodem tak trochu souvisí i ten další. Že začnete podnikat, neznamená, že vás vaše práce bude najednou od rána do večera bavit. I jako podnikatelé musíte pracovat na již zmíněných reportech, ležet v účetnictví, komunikovat s úřady, ale i s klienty, které třeba nemáte v oblibě, jenže příjmy z nich zkrátka máte a finančně se tedy spolupráce vyplatí.
Dlouhodobě by vás zpětným pohledem vaše práce měla bavit a naplňovat. Určité dny a hodiny ale někdy mohou být úmorné a psychicky vyčerpávající.
4) Rozjezd bude krušný
I z tohoto pravidla existují výjimky, obvykle ale bývá rozjezd nového podnikání těžký. Několik měsíců potrvá, než uvidíte výsledky své práce. Ze začátku může být podnikání výrazně ztrátové a bez pomoci rodiny, případně bez tučných úspor či úvěrů se neobejdete.
-komerční sdělení-