Vepřové maso patří k nejoblíbenějším v české kuchyni, vždyť kdo by nemiloval vepřo-knedlo-zelo. Vepřové maso má světle růžovou barvu. Pokud narazíme na barvu načervenalou, jedná se o starší kus vepřového. Právě stáří a krmení zvířat se odráží na chuti masa. Řezníci se shodují, že nejchutnější maso mají zvířata o váze 70-90 kg. Svalovina vepřového bývá prorostlá tukem, a proto má vyšší energetickou hodnotu, než je tomu u masa hovězího. Oproti hovězím je však mnohem křehčí.
V zimním období probíhají napříč naší zemi zabijačky, jejichž čas právě vrcholí.
Víte, jak v kuchyni využít každou část vepře a který kus se hodí pro jakou přípravu?
Kýta
Velké svalové kusy bez tuku a kostí a proto může mnohým připadat příliš suchá. Lze ji dusit v celku, udit, připravovat z ní závitky, řízky nebo steaky.
Pečeně
Pečeně neboli kotleta je jedním z nejhodnotnějších mas z prasete. Je skvělá na minutky a smažení, dušení, pečení i uzení. Vynikající je i na grilu, na otevřeném ohni.
Panenská svíčková
Velmi jemné a měkké maso, nejkvalitnější část prasete. Nejvhodnější je připravovat ji vcelku, jinak by ztratila šťávu a křehkost. Panenka se hodí pro pečení a přípravu medailonků a minutek.
Plec
Svalnaté maso z oblastí kolem lopatek a ramenních kostí. Je naprosto ideální pro mleté úpravy, hodí se ale i pro dušení, uzení či pečení. Hodí se třeba na guláš. Výjimkou nejsou ani řízky i plecka, které jsou na rozdíl od těch z kýty vláčné.
Krkovička
Krkovička je libová, tukem prorostlá horní část krku. Na rozdíl od kýty je šťavnatější a skvěle se hodí na řízky, pečení či na gril.
Bůček
Bůček se používá do mletého masa, ale skvělý je na pečení, dušení i na masovou roládu. Skvělý je v domácí paštice a používá se i při výrobě anglické slaniny.
Hlava, lalok
Vyrábí se z nich jitrnice, prejty a tlačenky. Výtečné jsou do ovarů.
Kolínka
Maso z kolínek je vhodné do tlačenek, ale hodí se i na vaření či pečení. V kombinaci s hořčicí a křenem je vynikající záležitost.
foto: Towfiqu barbhuiya, unsplash