Velmi oblíbeným kusem vepřového masa je krkovice, nacházející se na krku vepře. Je poměrně dost prorostlá tukem. Má lehce načervenalou barvu a je chuťově dost výrazná a šťavnatá. Jen málokterý druh masa nabízí tak širokou škálu kulinářského využití jako právě vepřová krkovice. Její častá konzumace se příliš nedoporučuje lidem bojujícím s vysokým cholesterolem, vepřové maso je totiž bohaté na vitamin B1, který pomáhá posilovat nervový systém a odbourávat sacharidy.
Krkovici lze péct, grilovat, smažit v trojobalu jako řízek. Mlsouni se shodují, že nejšťavnatější řízek je právě z lehce prorostlé krkovičky. Krkovička je velmi chutná v kombinaci s cibulí, česnekem a kmínem. Dobře se doplňuje se zeleninou, za všechnu jmenujme špenát, zelí či fazolové lusky.
Pro 4 mlsouny:
1 větší cibule
3 středně velké mrkve
4 stroužky česneku
1 větší brambory
1 snítku rozmarýnu
½ l piva
2 lžíce octa
2 lžičky třtinového cukru
2 lžíce oleje
sůl, pepř
Ve velkém hrnci rozehřejeme olej, na kterém ze všech stran opečeme kosti. Kosti vyjmeme a na zbylém oleji osmažíme nakrájenou cibuli, mrkev a po chvíli i česnek. Po chvilce smažení, přidáme rajčata a pivo. Dobře promícháme a přidáme snítku rozmarýnu. Poté přidáme kosti a přikryté na mírném ohni dusíme asi 45 minut. Po této době odklopíme pokličku a vaříme dalších 45 minut, omáčka by se měla zredukovat na polovinu. Následně do omáčky přidáme i oloupané a nakrájené brambory a vaříme, dokud nezměknou (20-25 minut). Ochutnáme a v případě potřeby okořeníme. Vypneme plamen a přimícháme ocet a cukr. Podáváme s čerstvým chlebem a se stejným pivem, které jsme použili při vaření.
Sandra Š.