Uzení ryb: Tipy od uzenáře a recept na kapra se zeleninou

uzeni-ryb

Začínáte s domácím uzením? Ryby představují ideální variantu. Na naložení stačí jednoduchý solný lák a v udírně jim stačí zhruba 2 až 3 hodiny. Spousta lidí nemá ráda ryby, ale o uzených to většinou neplatí – na těch si pochutnají skoro všichni.

První zkušenost s domácí udírnou

Uzení obecně platí v očích mnoha lidí za časově náročnou záležitosti – nakládání masa často trvá až týdny a stejně tak třeba pomalé uzení studeným kouřem. To však neplatí o rybách. Těm stačí naložení na pár hodin v soli. Například pstruhovi cca 8 hodin. Hotové je z domácí udírny vyndáte zhruba za 2 až 3 hodiny.

Suma sumárum můžete lahodné uzené ryby podávat po cca 8 až 11 hodinách.

Chuť domácích uzených ryb a masa nemá konkurenci

Spousta lidí nefandí mořským nebo sladkovodním rybám. Nejí třeba vánočního kapra, ale uzený je nadchne. Výborný je i pstruh a samozřejmě losos – tomu svědčí hlavně pomalé vysoušení ve studeném kouři. K uzení se ale hodí téměř všechny ryby. Kdo jednou ochutná třeba sumce, jen tak na něj nezapomene.

Ryby nemáte rádi, ale domácí uzení vás láká? Zkuste pro začátek přeudit kus masa koupeného v obchodě – třeba uzený bok. Až si osaháte postup a celý proces, pusťte se třeba do vlastního uzeného bůčku nebo kuřete.

Naložení ryb: Stačí cca 8 hodin v solném láku

Zatímco nakládání masa je už o něco složitější, lák na ryby nevyžaduje zvláštní postup – a to z hlediska použitých koření i hygienických pravidel. Ryba totiž pobyde v láku jen pár hodin. K základním kořením na uzené ryby patří pepř, jalovec, bobkový list. Výborně je osvěží i citrusy nebo jejich kůra.

Co se týče solného základu, zkuste napoprvé zhruba 60 g soli na 1 litr vody. Čím kvalitnější sůl, tím lépe. Vodu je lepší před nakládáním převařit a lák dobře vychladit. Pokud se vám nechce napoprvé nic vymýšlet, kupte už hotové a promyšlené láky na ryby – třeba s muškátovým květem nebo tymiánem.

Uzení: Studený, nebo teplý kouř?

Existují dva základní postupy uzení z hlediska teploty – pomalé „vysoušení“ studeným kouřem do 30 °C a klasické uzení při cca 70 až 80 °C. Udržet správnou teplotu je hlavně u studeného kouře velmi důležité. Hodí se proto speciální teploměry pro udírny. Uzenáři říkají, že maso a klobásy jsou správně prouzené, když ztratí zhruba třetinu své původní váhy. U pomalého vysoušení studeným kouřem to může zabrat klidně i několik dní. Ale vyplatí se!

Jen pozor – uzení studeným kouřem se nehodí na extra horké letní dny, kdy neudržíte v udírně požadovanou teplotu pod 30 °C.

Recept: Uzený český kapr

Dáváte na Vánoce před kaprem přednost řízkům a přes rok ho nejíte vůbec? Možná jste zatím jen nepoznali ten správný recept.

Ingredience:

  • Cca 600 gramů chlazených filetů z kapra, nejlépe vykostěných
  • Cca 175 gramů soli
  • 6 stroužků česneku
  • Čerstvý tymián

Postup:

  1. Rozpusťte sůl ve 3 litrech vody. Dejte lák vychladit do lednice.
  2. Očistěte a omyjte kapří filet a vymačkejte na něj stroužky česneku. Rozprostřete je po celé ploše.
  3. Umyjte tymián, natrhejte ho a promněte mezi prsty. Posypejte jím kapra.
  4. Filety ponořte celou plochou do láku.
  5. Uložte na noc do lednice.
  6. Ráno opláchněte kapra pod studenou vodou. Zbytky česneku klidně nechte na svém místě.
  7. Osušte filety a rozprostřete je na rošty.
  8. Roztopte udírnu na 70 až 80 °C a uďte zhruba 3 hodiny do krásné zlatavé barvy.

Uzeného kapra podávejte nejlépe ještě teplého, s bramborami a dušenou nebo čerstvou zeleninou.

Tak raušovní uzení a dobrou chuť!


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>