Při výrobě klobás a dalších masných výrobků se jako obal dají použít buď přírodní střeva pocházející z farmářských zvířat, nebo střeva umělá, která se vyrábí z kolagenu. Oba typy obalů mají své výhody i nevýhody.
Přírodní střeva
Hovězí, vepřová nebo skopová střeva jsou tradiční obaly široké škály různých masných produktů. Jsou jemnější a příjemnější na zkus. I přes pokrok ve výrobě umělých střev mají ta přírodní stále výhodu ve vzhledu, vypadají zkrátka o něco lépe. Díky svým přírodním vlastnostem se skvěle hodí na domácí výrobu a uzení. Jsou také lepší pro grilování.
Umělá kolagenní střeva
První umělá střeva na klobásy vznikla z pergamenového papíru a kůže. První náznaky vzniku kolagenních střev se objevily už ve 20. letech 20. století, oficiálně ale byly představeny až v roce 1953.
Velkou výhodou umělých střev je stabilita v kvalitě, dlouhá životnost a dobrá smrštitelnost. Zatímco přírodní střeva mohou kolísat kus od kusu, uměle vyráběné obaly jsou jeden jako druhý. To se hodí zejména při produkci velkého množství výrobků. Kolageny jsou přímo určené pro strojní přetáčení při výrobě, a proto méně praskají. Jsou proto vhodná pro standardizovanou a rychlou výrobu. Jejich přírodní protějšky jsou vhodnější pro ruční zpracování.
Shrnuto podtrženo
Jak už bylo řečeno, tak se přírodní střeva díky svým vlastnostem lépe hodí pro výrobu v domácích podmínkách. Umělé obaly jsou zase výhodnější při výrobě o větším objemu, kdy je potřeba vícero různých rozměrů a menší výskyt praskání.
foto: Shutterstock