Tempeh je sýr proroslý bílou plísní. Nazývá se Javánským masem, to proto, že obzvláště na ostrově Jáva je tradičním pokrmem. Sojové boby jsou fermentovány v plackách do zakouřené až oříškové chutě. Tempeh může být marinován a smažen. Přidává se do polévek, špaget a hlavních chodů.
Stejně jako tofu patří tempeh k tradičním výrobků dálného východu. Na výrobu tempehu se přišlo zajímavým způsobem a to tak, že lidé si uchovávali a balili sojové boby do listu podobného našemu lopuchu. Najednou se zjistilo, že sojové boby jsou prorostlé určitou plísní. Udělali kuličky z uvařených sojových bobů, omotali je listem a nechali na nejteplejším místě svého obydlí. To byly prvopočátky výroby tempehu. Později to dělali tak, že měli speciální přístřešek se slámou a sláma podporovala proces zrání plísně.
Tempeh totiž musí mít dostatek přívodu vzduchu při výrobě, což sláma umožňuje. Tempeh je zajímavý tím, že obsahuje všechna vitamíny řady B, je to takový vitamínový komplex, včetně vitamínu B12. Čím víc proroste plísní a povrch je bělejší, tím je v tempehu více B12. Tempeh můžeme zařadit pro výživu malých dětí, dospělých, nemocných či dříve narozených, a také u vrcholových sportovců.
Při uchovávání bílého tempehu je důležité, aby neležely plátky na sobě, ale aby byly uloženy vertikálně, protože u horizontálního uložení vzniká větší tlak. Čím větší je tlak, tím víc se ztrácí plíseň a vitamín B12.
Bílý tempeh se nepoužívá za studena, musí být tepelně upravený. Smažený či uzený tempeh je pro použití za studena i za tepla (velmi lahodný je například ohřátý v páře)
Pro 2 mlsouny:
1 tempeh
dvě kulaté housky
1 červená cibule
1 salátová okurka
1 rajče
4 plátky ledového salátu
kečup
pepř, sůl
lžička olivového oleje
(záleží jen na vás, jakou zeleninu pro váš burger zvolíte)
Tempeh podélně rozkrojíme na dva tenké plátky, ořízneme rohy tak, aby pasovaly do housky, lehce osolíme, opepříme a opečeme na troše olivového oleje. Na pánvi si nasucho opečeme vnitřní strany rozkrojených bulek, jednu část namažeme kečupem. Plátek tempehu položíme na kečupem namazanou část (ideálně rovnou oříznutou stranou nahoru, zelenina pak lépe drží), poklademe tenkými kolečky červené cibule a plátky okurky, poté tuto vrstvu přikryjeme ledovým salátem a tenkým plátkem rajčete (můžeme nastrouhat trochu mrkve). Přiklopíme horní částí housky a podáváme samotné, se salátem či s hranolkami.
foto: gabrielle cepella, unsplash