Švestky, nejen na slivovici

svestky

Švestky pocházejí z Předního Východu a z jihoevropských zemí. V době antické byly hojně pěstovány. Byli velmi oblíbené pro léčivý účinek na zažívání. Pro svoje vlastnosti zdomácněly tyto stromy brzy také v zemích střední Evropy. Kde se těší oblibě dodnes.

Při jejich pěstování platí, že pokud necháváme plody vyzrát na stromě co nejdéle, vytvoří si vlivem slunečního záření mnohem více vitamínů. Oproti ostatnímu ovoci, švestky nejsou příliš bohaté na vitamin C, o to bohatější jsou na vitaminy skupiny B. Možná jste už i vy slyšeli, že se jim přezdívá: přírodní tableta B komplexu.

Vitamin B12 – kabalamin v nich obsažený, je důležitý pro krvetvorbu, jeho konzumace je prevencí anémie. Dalším nejméně důležitým vitaminem, je vitamin E, silný antioxidant, který chrání buňky lidského těla před poškozením. Je prevencí některých druhů rakoviny a kardiovaskulárních chorob. Švestky jsou ale především bohaté na vitamíny, obsahují draslík, hořčík, fosfor, železo a vápník. Jak jde vidět, švestky jsou zásobárnou zdraví prospěšných látek a mimo jiné i zdroj energie.

V případě, že vás postihne zácpa, jsou švestky zaručeným pomocníkem, a to v jakémkoli ročním období. Stačí pár sušených švestek, lehce povařených ve vodě, nebo několik lžic hutných povidel a k lékaři nemusíte. Švestky jako projímadlo vhodné i pro děti. Švestky celkově zlepšují peristaltiku střev a zároveň čistí a zbavují nadměrného množství tuku. Dokonce pomáhají hubnutí, zabraňují totiž ukládání těchto tuků ve formě nežádoucích podkožních zásob. Pokud je konzumujete pravidelně, mají preventivní účinek proti rakovině střev. Švestky také zvyšují odolnost vůči stresu a pomohou při nervozitě.

Švestky nemusíte konzumovat jen samostatně. I v teplé kuchyni mají mnohostranné využití. Zajímavá je například švestková polévka. Jsou dobré v různých úpravách i jako obloha. Chuť masa výtečně doplní švestková barbecue omáčka. Ovocné knedlíky či koláče jsou již určitě stálicemi na našich talířích.

Díky vysokému obsahu cukru a pektinu lze švestky zpracovávat tak, že vydrží mnoho měsíců, kvalitní povidla někdy i mnoho let. Již naše prababičky každý rok sušily švestky na následující zimu. Kromě sušení můžeme švestky pro pozdější použití i zmrazit.

Martina Mlsná
foto: pexels.com


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>