Ačkoli původ gyrosu se ztrácí někde v mlhách času, neexistují žádné pochybnosti o tom, odkud pochází souvlaki.
Podle historických pramenů se pokrm objevil už v antickém Řecku. Pokrm se v té době nazýval kandaulos a jednalo se o kombinaci grilovaného masa, pita a kopru. O mnoho let později byly nalazeny záznamy o tom, že pouliční prodavači prodávali souvlaki v Kostantinopoli – v hlavním městě Byzanské říše.
První stánek, kde se souvlaki prodávalo, byl otevřen v roce 1951 ve městě Livadia, právě tam začali souvlaki prodávat na špízu.
Souvlaki seženete v každém městě a každý Řek vám jistě doporučí tu nejlepší místní restauraci či stánek. Často narazíte na prodejce této pochoutky na hlavní ulici, kde vám rádi prodají špíz s sebou na cestu.
Než se však vydáte za touto lahůdkou do Řecka, uvařte si ji sami. Avšak pozor, receptů na souvlaki najdete přehršel. Vyrábí se jak z kuřecího, jehněčího, tak třeba i z vepřového masa, pro každou úpravu se používá jiné koření.
Pro 4 mlsouny:
750 g jehněčí kýty
3 stroužky česneku na prošpikování
2 stroužky prolisovaného česneku
větvička rozmarýnu
lžička čerstvého tymiánu – najemno nakrájeného
1 citron
2 lžíce olivového oleje
sůl a pepř
lžička sladké mleté papriky
malá lžička kajenského pepře
Nožem si rozřízneme centimetrové díry na různých místech kýty a prošpikujeme je nakrajeným česnekem. V míse smícháme olivový olej, prolisovaný česnek, tymián, rozmarýn a šťávu z jednoho citronu. Směs posolíme a popepříme. Dále si smícháme kajenský pepř a papirku, to však odložíme stranou. Kýtu polijeme olivovou směsí a necháme 3-4 hodiny marinovat.
Trobu si rozehřejeme na 180 °C. Naloženou kýtu si zaprášíme paprikou a pepřem, rovnoměrně rozetřeme. Pečeme dokud vnitřní teplota masa nebude 140 °C. Jakmile dosáhneme požadované teploty, nakrájíme na kousky a pokapeme citronem. Takto upravené maso je možné zabalit do pita chlebu a podávat.
Pokud chcete urychlit dobu pečení, pak si nakrájejte maso na kousky ještě za syrova a do trouby je dejte již napíchnuté na špízu.
rdc
foto: jcvelis, pixabay