Kobliha je kynuté pečivo ve tvaru lehce zploštělé koule, plněné marmeládou či povidly.
Koblihy mají již dlouhou tradici. V Čechách jsou spojovány s masopustem.
Již ve 13. století hospodyňky smažily koblihy na tzv. tučný čtvrtek, tedy na poslední čtvrtek masopustu a koblihy pak dávaly dárkem pro masopustníky.
Dnes již tato tradice pomalu upadá, ale koblihy se v našich kuchyních udržely.
Na asi 20 koblih:
40 g droždí
3 žloutky
250 ml vlažného mléka
50 g másla
lžíce rumu
špetka soli
rostlinný olej na smažení
Droždí rozetřeme se lžičkou cukru, přilijeme 120 ml vlažného (ne horkého) mléka, přidáme lžíci mouky, promícháme a necháme vzejít kvásek. Máslo rozetřeme, přidáme cukr a mícháme, až vznikne máslová pěna. Poté přidáme žloutky, rum a špetku soli. Prosetou mouku smícháme s kváskem a máslovou pěnou. Za míchání postupně přiléváme zbylé vlažné mléko. Mícháme (můžeme použít robota), dokud nezískáme vláčné hebké těsto. Přikryjeme utěrkou a dáme do peřin asi na hodinu a půl kynout. Těsto by mělo zvojnásobit svůj objem. Těsto dáme na pomoučněnou plochu a zplácneme jej na asi dvou centimetrovou placku. Za pomocí hrnku vykrojíme kolečka. Necháme ještě 15 minut dokynout. V hrnci nebo v široké vyšší pánvi (s pokličkou) rozehřejeme olej a naskládáme do něj koblihy.Měly by plavat a ne sedět na dnu. Přiklopíme pokličkou a smažíme, asi dvě minuty. Poté otočíme a osmažíme dozlatova i druhou stranu.
Koblihy položíme na kuchyňskou utěrku a necháme do ni vsáknout olej. Marmeládu nebo povidla dáme do cukrářského sáčku, koblihu propíchneme a naplníme. Nakonec posypeme moučkovým cukrem a necháme vystydnout.
Sandra Š.
foto: Butaris