Sezóna třešní a višní je tu! Víte, čím jsou prospěšné?

tresne

Třešně se dostaly na sever od Alp spolu s Římany, a sice již ve 2. století. V Čechách se pak pěstují přibližně od 12. století. Višně k nám došly z východního Černomoří o 2. století později, právě ze 14. století se objevují první zmínky o višňových sadech.

Existuje víc než 1000 odrůd třešní a višní. Třešně jíme nejraději syrové, višně jsou zase nejchutnější v koláčích, zmrzlinách a samozřejmě v likérech.
Odrůdy třešní a višní, které se dají jíst za syrova, jsou dobrým zdrojem draslíku, ten pomáhá udržovat pravidelný rytmus srdce a zdravou pokožku. Navíc obsahují velké množství vitaminu C, jenž posiluje imunitu. Zároveň mají projímavý účinek, a proto se jejich konzumace doporučuje při zácpě.

V třešních a višních jsou obsaženy látky mající povahu barviv, které odborníci nazývají antokyany. Právě tyto chemikálie dokázaly zvyšovat produkci inzulínu o padesát procent. Hormon inzulín přitom tělo produkuje proto, aby snižoval obsah cukru v krvi. Skupina rostlinných barviv ze skupiny antokyanů je odpovědná za lákavé zbarvení celé řady ovoce, jako je tomu třeba u třešní.

Američtí odborníci tvrdí, že třešně mohou pomoci u obou typů cukrovky, na inzulínu závislé i na inzulínu nezávislé. Stav nemocných se po pravidelné konzumaci třešní výrazně zlepšuje.

Při dávce více než 250 g třešní na den, ať už čerstvých nebo konzervovaných snižují hladinu kyseliny močové v krvi, a tím preventivně chrání před vznikem dny.

Při sběru nebo při nákupu dbáme na to, aby plody byly pevné a aby měly zelenou slupku – ta je zárukou čerstvosti. Barva plodů se pak liší podle druhu, mohou být žluté až černočervené.

Tip na něco na zub!

Gratinované třešně s mascarpone

Pro 4 mlsouny:

400 g vypeckovaných třešní
250 ml červeného vína
60 g cukru
1 lžíce likéru
1 vejce – žloutek a bílek zvlášť
30 g cukru krupice
kůra z citronu a pomeranče
3 kousky hřebíčku
1 celá skořice
120 g mascarpone
1 lžíce moučkového cukru
2 lžíce kukuřičného škrobu
máta
zmrzlina

Víno osladíme cukrem, přidáme citronovou a pomerančovou kůru, hřebíček, skořici a přivedeme k varu. Přisypeme třešně a krátce povaříme (2-3 minuty). Směs odstavíme a necháme vychladnout. Mezitím si v míse smícháme mascarpone s moučkovým cukrem, kukuričným škrobem, likérem a žloutkem. Bílek si s cukrem vyšleháme do tuhé pěny. Pěnu lehce přimícháme do krému a dáme do lednice na půl hodiny odpočinout. Troubu předehřejeme na 250 °C. Do zapékací mísy vložíme připravené třešně a ty pokryjeme krémem z mascarpone. Vložíme do trouby a pečeme 5-10 minut – dokud se horní část nezabarví dohněda. Po vytažení necháme lehce vychladit a na talíři ozdobíme zmrzlinou a mátou.

Veronika Effenbergerová
foto: pixabay.com


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>