Šašlik je marinované maso a svým způsobem se jedná o jistý druh kebabu. Šašliky se zpracovávájí na grilu napíchnuté na tzv. šampurách (kovových jehlách).
Jehly je možno nahradit špejlemi, dbejte však na to, aby se vám při grilování nevznítily.
Původ tohoto jídla není zcela znám, traduje se však, že ho připravovali už tatarští válečníci, kteří neměli čas na přípravu jídel a potřebovali vydatnou stravu.
Ulovili jehně, kousky masa napíchli na meče a ohřívali nad ohněm.
Do Ruska se tento pokrm dostal asi až ve dvacátém století a zde již často nahrazovali jehněčí za vepřové.
Dnes se často zpracovává z mletého hovězího nebo také z kuřecího masa.
Důležité je maso namarinovat a nechat uležet. Ukážeme vám dvě varianty, abyste si vybrali tu, která je vašemu jazýčku milejší.
Pro 4-6 mlsounů:
necelé 1 kg jehněčího masa
5 lístků bobkového listu
3 cibule nahrubo nakrájené
3 stroužky česneku
3 dc rostlinného oleje
pepř, sůl
Marinádu připravíme z oleje, který jen přisolíme a opepříme. Naložíme do něj cibuli, prolisovaný česnek a bobkový list. Nakrájené maso ponoříme do marinády a necháme alespoň přes noc naložené.
Naložené maso napichujeme na jehly, při napichování střídáme cibuli s masem. Grilujeme ze šech stran na grilu nebo nad ohništěm. Během grilování pravidelně potíráme marinádou.
1kg jehněčí kýty
1/2 kg cibule
1/2 kg citronů
1 litru minerálky
bobkový list
pepř, sůl
Kýtu naporcujeme na rovnoměrné protáhlé kousky. Cibuli i citron pokrájíme na kolečka.. Do mísy naložíme maso, proložíme ho pokrájenou cibulí a citronem, přidáme bobkový list a vše prolijeme minerálkou. Směs necháme přes noc proležet. Maso napíchneme na jehly. Grilujeme ze šech stran na grilu nebo nad ohništěm. Během grilování pravidelně potíráme marinádou.
K takto upraveným masům se ideálně hodí bílé pečivo či zeleninový salát.
Během grilování dbejte na to, aby se vám neznítil oheň. Pokud by se tak náhodou stalo, mějte po ruce pet lahev, naplněnou vodou a octem, s propíchnutým víčkem a oheň bez milosti uhaste.
rdc
foto: pixabay.com