První zmínka o růžičkové kapustě se objevila v knize Historia Generalis Plantarum vydané 1578 od autora D´Alechaps. Autor zeleninu popisuje jako brukev s mnoha hlavičkami vypadajícími jako knoflíky. Četnější záznamy o kapustě se pak objevily zhruba v 50. letech 18. století v belgickém Bruselu. Proto se růžičková kapusta v angličtině nazývá brussels sprout. Na počátku století 19. se pak rozšířila do Anglie a Francie.
Růžičková kapusta je jedna z posledních zelenin, kterou můžeme sklízet ještě v půlce listopadu. Odrůdy růžičkové kapusty jsou rozdělovány na rané, pozdnější a velmi pozdní. Rané odrůdy sklízíme od začátku do přelomu podzimu, pozdnější od poloviny podzimu do poloviny do poloviny zimy a velmi pozdní odrůdy od poloviny zimy do jara příštího roku.
Kapusta je velice odolná a otužilá zelenina. I po přemrznutí je totiž stále poživatelná, často dokonce ještě jemnější a chutnější. Stejně jako u ostatní zeleniny platí i o růžičkové kapustě, že vlastnoručně vypěstovaná zelenina je mnohem chutnější než ta, kterou si koupíte na pultech obchodů. Vždy kupujte plody se zelenými, lesklými lístky bez známek plísně, ovadnutí či okousání od škůdců.
Růžičková kapusta je nutričně bohatá a přitom dietetická zelenina. Díky obsahu tiaminu a kyseliny listové umí tělo nastartovat k činnosti, i když se venkovní teploty pohybují kolem bodu mrazu. Ideální pokrm pro všechny, co trpí poruchami soustředění či chronickou únavou. Zelené kuličky jsou bohaté i na vitamin C, posilují imunitní systém, krvetvorbu a zvyšují pevnost tkání. Dále se pyšní obsahem beta karotenu, kyseliny listové, vitamínu E a draslíku. Nedoporučuje se při trombóze a lidem, kteří užívají léky na ředění krve.
I když jsou růžičky stejně jako většina ostatních druhů zeleniny nejzdravější syrové, mnohem chutnější jsou po tepelné úpravě. Růžičkovou kapustu vaříme ve vroucí vodě nebo páře velmi rychle, pouze nezbytně dlouhou dobu, aby nedošlo k rozvaření, tedy zhruba kolem 3 -5 minut. Malé růžičky můžeme nakrájet do salátů. I ti nejzarytější kapustoví odpůrci jistě snesou růžičky v zeleninové polévce. Určitě stojí za to vyzkoušet zapéct růžičky s bešamelem a sýrem. Některé recepty doporučují vařené růžičky podávat s jedlými kaštany nebo vlašskými ořechy.
Při vaření však ztrácí svou zelenou barvu a mění se v šedou, proto zachování barvy je dobré kapustičky vařit s trochou mléka. Dále je potřeba kapustičky před vařením pořádně očistit a vespod lehce naříznout do kříže. Jinak by mohly hlavičky zůstat vevnitř syrové a nevynikla by tak jejich chuť.
Skladujeme v chladu, suchu, temnu či v lednici, takto vydrží i měsíc. Chcete-li si růžičky zamrazit, pak malé růžičky spařte horkou vodou, nechte vychladnout a osušit a uložte v sáčcích do mrazáku.
Martina M.
foto: pixabay.com