Možná se i Vám, když slyšíte Lotrinsko vybaví smetana, máslo, vepřové maso, koláče, či zavařeniny. Nejznámější specialitou této oblasti je jednoznačně quiche – lotrinský slaný koláč.
Traduje se, že quiche lorraine prvně upekl pekař v Nancy v 16. století. původně se slané koláče pekly z obyčejného chlebového těsta a teprve poté se na základ začalo používat koláčové, tedy křehké těsto. Hlavní surovinou na náplň je uzená slanina, další ze specialit této oblasti. Při přípravě seplechová forma o průměru 18 centimetrů vyloží těstem a na těsto se potom upraví náplň. Připravuje se ze směsi smetany a vajec, do níž se vmíchají kostičky slaniny.
když si quiche Lorraine získal oblibu ve Francii, začal se do něj používat i nastrouhaný sýr, který však v původních receptech popisován nebyl. Úspěch při pečení quiche lorraine původně zcela závisel na jakosti tří základních lotrinských produktů, tedy másla, vajec a uzené slaniny.
Dnešní recept pochází z kuchařské dílny Chefparade.
100 g másla, nakrájeného na kousky
1 lžičku soli
Na náplň
6 plátků prorostlé slaniny
5 velkých vajec
400ml 33% smetany
140 g strouhaného sýra typu ementál
špetku strouhaného muškátového oříšku
sůl a pepř na dochucení
Těsto: Všechny ingredience smícháme a vypracujeme hladké těsto. Necháme chvíli odpočinout. Vyválíme plát a vložíme do formy. Z pečícího papíru vystřihneme kartuš, kterou položíme na těsto a zatížíme (suché luštěniny, omyté kamínky a pod.). Pečeme při 220°C cca 20 minut dokud nebude korpus zlatavý.
Na pánvi osmahneme cibuli do sklovita, přidáme na plátky nakrájenou slaninu a opečeme.
Smetanu smícháme s vejci, muškátovým oříškem a nastrouhaným sýrem. Osolíme a opepříme. Vlijeme na předpečené těsto a poklademe slaninou s cibulí. Pečeme při 180°C cca 35-40 minut, dokud náplň nezpevní a nezezlátne.
Hotový quiche necháme lehce zchladnout a podáváme jak teplý, tak studený.
recept + foto: Chefparade