Pâté, Pastate, Paste nebo hezky česky paštika. V mnoha zemích je tato dobrota považována za vrchol gastronomie. Paštiky mají bohatou tradici, a to nejen v Čechách. Belgičané a Francouzi jsou snad největšími konzumenty paštik a mohlo by se zdát, že právě oni jsou její stvořitelé, omyl, již ve starém Egyptě a Řecku se paštiky v různých podobách objevovaly!
Za hlavní město těchto pochoutek je považován Štrasburk. Právě zde Jean-Pierre Klaus aneb paštikář par excellence dal vzniknout moderní podobě paštiky, a to již v 18. století. Tradici vlastních paštik však mají i jiná francouzská města. Dnes jsou známy v nespočetných podobách od bažantích, jeleních, kachních až po zaječích. Světoví šéfkuchaři stavějí paštiku v gastronomii na stejnou úroveň jako kaviár či lanýže.
Tak neváhejte a odměňte váš mlsný jazýček kachní paštikou.
200 g kachních jater
2 vejce
50 ml červeného sladkého vína
20 ml koňaku
200 g změklého másla
80 g sádla, nejlépe kachního
1 stroužek rozetřeného česneku
lžička čerstvého drceného tymiánu
sůl a pepř
Játra pečlivě omyjeme a přidáme do nich tymián, sůl, pepř, česnek a alkohol. Promícháme a necháme ležet až do druhého dne. Další den rozmixujeme do hladka, postupně přidáme dvě celá vejce a přilijeme rozměklé máslo. Směs přecedíme do teriny či nádoby na srnčí hřbet, zakryjeme alobalem a vložíme na vyšší plech s napuštěnou vodou, plech i s nádobou na paštiku vložíme do trouby předehřáté na 150 °C a vaříme cca 30 minut.
rdc