Odkud do našich končin přišel perník není známo. Šlo totiž o postupný vývoj. Zahraniční prameny však jako domov perníku uvádějí Německo. Německému, respektive norimberskému perníku nelze upřít jeho popularitu, která dnes vysoce převyšuje věhlas perníku českého.
První zmínka o perníkářích a výrobě a prodeji perníku v Čechách, je z roku 1335 z Turnova, kde prodávali perník tzv. cáletníci – právě tak se tehdy perníkářům říkalo. Právě v tomto období se vzalo jméno Celené ulice.
Celátníci měli vlastní cechy, které spolupracovaly s těmi saskými. Při přípravě těsta prý používali až osmdesát druhů vzácných koření a bylin, a nejdůležitější složkou byl kvalitní med. Z doby, kdy se začal do těsta přidávat pepř, pochází také název perník.
300 g medu
300 g moučkového cukru
300 g másla
4 vejce
1 dcl mléka
10 ks hřebíčku, badyánu, anýzu
1 lžička mleté skořice
2 lžičky sody
špetka soli
špetka pepře
Med, cukr, máslo a žloutky dobře promícháme, pak přilijeme mléko a všechno koření, které jsme pořádně rozdrtili. Znovu promícháme, přidáme prosátou mouku a sníh z bílků. Vše dobře zpracujeme a vytvoříme bochníček. Dáme do vysypané nádoby a přikryté necháme v chladu odpočívat přibližně 12 hodin.
Těsto si vyválíme na 3-4 mm silnou placku. Vykrojíme tvary a pokud nechceme perníčky zdobit, pak je před vložením do trouby potřeme žloutkem. Pečeme při teplotě 175 –200 °C asi 10 minut.
Bezlepkové perníčky
25 dkg moučkového cukru
4 lžíce medu
15 dkg změklého másla
1 lžička sody
1/4 koření do perníku
1 lžička kakaa
Všechny ingredience důkladně promícháme a těsto si vyválíme na 3-4 mm silnou placku. Vykrojíme tvary a pečeme při teplotě 175 –200 °C asi 10 minut.
Martina Mlsná
foto: picjumbo.com