Cibule (Allium cepa) má původ ve střední Asii a dále ve středozemní oblasti. Prokazatelně ji pěstovali už staří Sumerové 4 tisíce let před naším letopočtem a hned po chlebu byla hlavní potravou dělníků při stavbě egyptských pyramid.
Postupně se rozšířila do celého světa a dnes se pěstuje ve spoustě odrůd a typů, v bílé, žluté, červené, malé, velké, sladké, pálivé. Každý typ cibule je v kuchyni nepostradatelný a pro naše tělo zdravý a léčivý.
Cibule obsahuje množství vitaminů a minerálů, jakými jsou železo, zinek, síra, fosfor, hořčík, draslík, vápník, sodík, měď, jód. Je bohatá na kyselinu listovou (acidum folicum , vitamin B9), ale i jiné vitaminy skupiny B, vitamin C, vitamin E a karoteny.
Cibule léčí nemoci z nachlazení, angíny a chřipky. Hlavní látkou v boji proti původcům těchto nemocí je allicin, což je látka se silně antibiotickým účinkem v našem těle. Jistě všichni známe u babiček oblíbený recept na kašel – šťáva z nakrájené cibule posypané cukrem. Cibule zahřívá organismus a pomáhá s jeho prokrváváním, dále ředí krev a pomáhá snižovat krevní tlak stejně jako hladinu cholesterolu.
Působí antisepticky a antibakteriálně a pracuje proti tvorbě kvasinek, bakterií a jiných patogenních organismů. Cibule má mnoho příznivých vlivů na náš trávicí trakt. Posiluje žaludek a střeva, kde napomáhá udržet zdravou mikroflóru. Také zlepšuje chuť jídlu a následně i trávení potravy, protože stimuluje produkci žluče a žaludečních šťáv. Dále vyvolává pocení a pomáhá tlumit svědění a otoky po bodnutí hmyzem.
Jak již bylo zmíněno, existuje mnoho druhů cibule a každá se v kuchyni hodí pro jiné použití.
Bílá cibule se pro svou intenzivní chuť a aroma hodí zejména do zmíněných základů, gulášů, perkeltů či omáček. Na rozdíl od ostatních, jemnějších druhů jí delší tepelná úprava nijak nevadí.
Šalotka sice botanicky patří do rodu česnek, ale jinak je to cibule se vším všudy. V kuchyni ji lze použít podobně jako pórek, tedy všude tam, kde potřebujeme cibulové aroma, ale ne tak intenzivní a štiplavé.
Červené odrůdy cibule můžeme použít do salátů, na zdobení, na špízy apod. Mnohem sofistikovanější je i v chuti: cibuli v sobě nezapře, ale oproti své žluté odrůdě je sladší a jemnější.
Martina Mlsná
foto: pixelio.de