Mrkev, lék na šeroslepost

Mrkev nebo karotka? Správné jsou oba výrazy. Slovo karotka je odvozeno od latinského názvu této kořenové zeleniny – Daucus carota L. Věděli jste, že mrkev rostoucí téměř na každé zahrádce má exotický původ? Skutečně je tomu tak, pochází z jižní Asie, z oblasti Afghánistánu, Íránu a Pákistánu. V těchto oblastech přežívají ještě její nezkultivovaní předci. Pravděpodobně v 10. století se rozšířila do celé oblasti od Indie pro východní Středomoří. Dnes zdomácněla na všech kontinentech a stala se velmi oblíbenou zeleninou.

Původně byla mrkev červená, bílá, fialová a černo-žlutá a až v 18. století byla vyšlechtěna v Holandsku mrkev oranžová. V Japonsku je však nejčastěji k vidění mrkev žlutá a v Číně červená.

Mrkev je jedním z nejlepších zdrojů betakarotenu, který snižuje riziko některých druhů rakoviny. V těle se betakaroten přemění na vitamín A a stará se o kosti a zuby. Syrová mrkev pomáhá našemu vyprazdňování. Vařená mrkev naopak pomáhá zastavit průjem. Už od útlého věku slýcháme, že mrkev je dobrá na oči a pokud jí nebudeme jíst, budeme odkázání na brýle. Mrkev nedokáže napravit zrakové vady, jako například krátkozrakost, ale může pomoci při šerosleposti. Pokud tedy máte problém s viděním ve tmě či šeru, stačí zvýšit přísun mrkve. Kromě provitamínu A obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín K a řadu minerálních látek jako draslík, sodík, fosfor, železo. Pro vysoký obsah cukru není vhodné ji zařazovat do jídelníčku při dietách.

Mrkev obsahuje i významné množství selenu. Nedostatek této látky se podepisuje na oslabení nervové soustavy zejména při reakcích na stres a na snížené mužské plodnosti. Betakaroten také může za to, že se při větší konzumaci mrkve rychleji opalujeme. Přesnější výraz by však byl zabarvujeme. Snadno se tak může stát, že namísto abyste vypadali, jako byste právě přijeli od moře, budete vypadat spíše jako žloutenkáři.

Karotku můžeme konzumovat syrovou, nastrouhanou do salátů, dušenou s bramborem, vařenou, pečenou, moc dobrá je i grilovaná. Čerstvá karotková šťáva je také velká dobrota. Zcela jistě musíte ochutnat karotkovou polévku a koláč. Při vaření mrkve se stěny buněk narušují, a pokud vařenou mrkev podáváme jako součást jídla obsahujícího tuk, dokáže tělo vstřebat víc než polovinu beta-karotenu. Mrkev může obsahovat pesticidy, a proto se doporučuje mrkev vždy oškrábat a odkrojit horní část.

Mrkev se nejlépe skladuje v chladnu v bedně s pískem. Pokud tuto možnost nemáte, uložte ji do lednice – pozor však, má sklony k plesnivění, a proto ji spotřebujte ideálně do týdne.

rdc


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>