O první nápoj podobný mojitu se zasadil v 16. století anglický pirát Richard Drake, který svůj drink pojmenoval “El Draque” po svém nadřízeném Francisi Drakeovi, který nosil právě tuto přezdívku.
Tento nápoj se skládal z aguardiente (tj. nerafinovaný, velmi silný a ostrý předchůdce rumu), limetkové šťávy, cukru a máty.
Ve 20. století na Kubě se pak aguardiente zaměnil za bílý rum.
Při výpravách pirátů se tento drink rychle rozšířil i do dalších latinskoamerických zemí a stal se velmi populárním především u chudších obyvatel.
V roce 1837 totiž vyšla kniha El cólera en La Habana od autora Ramona de Palma, kde hlavní hrdina popíjí drink podobný mojitu jako prevenci proti choleře.
První tištěná zmínka o mojitu, jak ho známe dnes, se objevila v barmanské příručce v baru Sloppy Joe’s, a to v roce 1931.
Tento drink se později stal velmi slavným, podobně jako třeba daiquiri. Jeho přípravou se proslavil havanský bar La Bodeguita del Medio, který před týdnem oslavil své 70. narozeniny! „Když mojito, tak v Bodeguitě. Když daiquirí, tak ve Floriditě,“ tuto větu, kterou vyřkl Ernst Hemingway, můžeme i dnes najít v baru na tabuli.
Nechodil ho sem však popíjet jen Hemingway, ale spousta dalších známých osobností, za všechny například Sophia Loren, Brigitte Bardot nebo Pablo Neruda.
Připravte si ledově vychlazené mojito sami!
1 lžička surového třtinového cukru
4 cl šťávy z limetky
12 lístků čerstvé máty
4 cl bílého rumu
4 cl sodovky
Lístky máty vložíme do vysoké, štíhlé sklenice, kterou jsme si předem naledovali. Mátu zalejeme limetkovou šťávou a zasypeme cukrem. To vše zpracujeme drtítkem, tzv. muddlerem, to proto, aby se máta rozvoněla. Sklenici naplníme ledem, přilejeme rum, protřepeme a sklenici dolejeme vychlazenou sodovkou.
Drink zdobíme limetkou a podáváme se slámkou a míchátkem.
rdc
foto: Tatyana Vega_unsplash