Původně byla součástí chudé kuchyně a šlo o velmi skromné jídlo, které se podávalo namísto hlavního jídla. Dnes celosvětově uznávaná osvěžující zeleninová polévka. Název je tvořen italským slovem minestra, v překladu polévka, a příponou -one, ta naznačuje, že jde o velkou polévku. Velká proto, že je velice zdravá, silná a sytá a že již není potřeba druhého chodu.
Minestrone obsahuje nejrůznější druhy zeleniny podle sezóny a dostupnosti, nezbytnou součást však tvoří rajčata, cibule, celer, mrkev, brambory a fazole. Setkat se můžeme s variantou obsahující maso, těstoviny či rýži. Vyskytuje se v mnoha obměnách v závislosti na regionu. Ne nadarmo se říká, že druhů minestrone je tolik, kolik je italských vesnic. Proto při její přípravě popusťte uzdu chutím a nebojte se přidat jakoukoli zeleninu. Jen nezapoměňte, že všechnu zeleninu je potřeba přidávat postupně a nikoliv najednou.
Pro 4 mlsouny:
voda podle potřeby
200 g fazolí
1 dcl olivového oleje
1 celer
1 cibule
1 mrkev
2 brambory
2 oloupaná rajčata
zelenina podle chuti brokolice, cuketa, kapusta, pórek apod.
parmazán na posypání
Fazole si namočíme přes noc do vody. Následující den je povaříme cca. 20 minut v té samé vodě.
Zeleninu si nakrájíme na libovolné kousky. Poté si v hrnci rozehřejeme olivový olej a na něm orestujeme mrkev, cibuli a celer. Restujeme 5-8 minut, až zelenina trochu změkne a zpění, přimícháme brambory a chvíli na to další zeleninu dle vašeho výběru.
Jako poslední zeleninu přidáme buďto oloupaná rajčata, nebo rajčata z plechovky. Jakmile změknou, přilejeme fazole včetně vody. Tato voda se hodí, protože luštěniny uvolňují škrob. Pokud bude málo, přilejeme vlažnou vodu, ideálně tolik, aby byla všechna zelenina pod vodou. Vše vaříme 20 minut. Odebereme část zeleniny a propasírujeme, pokud nemáme pasírovač, polévku rozmixujeme, aby zhoustla. Smícháme s odebranou zeleninou a podle potřeby osolíme.
Nandáme na talíř, posypeme parmazánem a zakápneme olivovým olejem.
rdc
foto: Nathan Dumlao, unsplash