Medvědí česnek (Allium ursinum L.) najdeme v lesích, vysoký je zhruba půl metru a listy jsou velmi podobné konvalinkám, jejich květy jsou však značně odlišné. Obě bylinky od sebe lze rozeznat jejich vůní. Listy vyrůstají ze země v dubnu, květnu, a někdy i dříve. Kvete však až uprostřed května a v červnu.
Tato bylinka, voní a chutná po česneku a je oblíbenou pochoutkou zvířat, především medvědů, odkud taky pramení její název. O medvědeh se traduje, že rostlinu vyhledávají po zimním spánku, aby si jí pročistili žaludek, střeva a krev. Medvědí česnek se přímo nabízí k jarním očistným kúrám. Má stejné aroma a podobnou chuť jako klasický česnek, jeho výhodou však je, že konzumenta pak neprovází žádný zápach.
Medvědím česnekem v jarních měsících doplňujeme vitamíny a minerální látky, dezinfikujeme trávicí trakt, podporujeme chuť k jídlu. Tím působíme preventivně na nemoci typické pro jarní měsíce, jako je zánět dýchacích cest, rýma a kašel. Vzhledem k vysokém obsahu aliinu je dobrým pomocníkem v boji proti cholesterolu, nemocem srdce a cév a snižuje srážlivost krve.
Listy a stonky můžeme přidávat do zeleninových salátů, které pak získají pikantní česnekovou příchuť. Používáme je stejným způsobem jako například pažitku, dáváme je do polévek, pomazánek, nádivek, omáček i masových pokrmů.
Pesto z medvědího česneku:
svazek (cca. 5 dkg) medvědího česneku
hrst vlašských ořechů
3 lžíce olivového oleje
sůl
30 g parmezánu
Medvědí česnek umyjeme. Listy rozmixujeme spoulu s vlašskými ořechy a postupně přiléváme olej. Poté přisypeme nastrouhaný parmezán a dochutíme lehce solí – pozor, parmezán je sám o sobě dost slaný. Pesto je chutnější, když se nechá chvíli odležet v lednici. Používáme do těstovin nebo jen tak na pečivo.
Veronika Jeřábková