Mnozí z nás jistě mají mandarinky spojeny s Mikulášem a obdobím Vánoc. Není divu, hlavní sezóna citrusů totiž přichází s odchodem podzimu, právě tehdy totiž probíhá sklizeň v jihoevropských státech, tedy Itálii, Španělsku a Řecku.
O původu názvu mandarinky se vedou mnohé diskuze, existují totiž dvě verze. Jedna praví, že ve starověku byla konzumace těchto plodů povolena jen těm nejvýše postaveným osobám – mandarínům. Podle druhé verze nesou mandarinky svůj název podle ostrova Mauritius, kde podle některých historických pramenů byly mandarinky prvně vypěstovány. Tento ostrov je domorodci nazýván Mandara a podle něj měly získat své jméno. Jak vidno, obě verze by přicházely v úvahu.
Mandarinky obsahují podobně jako jiné citrusy mnoho vitamínu C – antioxidantu, který pomáhá předcházet škodám způsobeným volnými radikály a tím poskytuje ochranu proti rakovině. Dále jsou v nich obsaženy vitamíny A a B. Z minerálních látek stojí za zmínku hořčík, draslík a fosfor. Významnou část plodu mandarinky tvoří voda, takže kromě osvěžení přispívá tento druh ovoce k celkové hydrataci organismu. Mezi jednotlivými měsíčky mandarinek se nachází pektin, který pomáhá snižovat cholesterol.
Ani kůra mandarinky nezůstává pozadu, obsahuje velké množství éterických olejů, které našly široké uplatnění v kosmetickém průmyslu. Aroma mandarinek uklidňuje mysl, zlepšuje náladu, má regenerační účinky a napomáhá při migrénách.
Skladování mandarinek se doporučuje při pokojové teplotě, protože si při ní dokáže vyprodukovat více šťávy. Při výběru pamatujte, že nejšťavnatější mandarinky jsou ty, které jsou navzdory své velikosti těžké. Jakmile bude mít mandarinka slupku, která připomíná povrch měsíce, bude uvnitř nejspíše vyschlá. Barvou slupky se při nákupu neřiďte, není směrodatná, i ty se zelenými skvrnami mohou být zralé.
Martina Mlsná
foto: Karolina Kołodziejczak, unsplash
Porovnat ceny >>