Líska obecná je původním planě rostoucím druhem, v Evropě roste už od starověkého Řecka. Záznamy o lísce turecké se objevily už v roce 1582 a líska americká, s drobnějšími, silnostěnnými oříšky byla objevena v 90. letech 18. století. Dnes nejčastěji osazované lísky jsou produktem křížení lísek v 19. století, kdy vznikla většina kultivarů.
Lísky jsou stromy nebo vyšší keře dorůstající až 6 metrů, jsou opadavé a částečně samosprašné. Plody jsou oválné, zašpičatělé, hnědé oříšky o velikosti do 2,5 cm. Skořápka je tenká, snadno sloupnutelná a jádro uvnitř sladké. Plody lísky obecné dozrávají v období srpna až koncem září. Právě nyní tedy nastal čas těchto celosvětově oblíbených oříšků.
Lískové ořechy jsou vhodné především pro sportovce, mládež, těhotné ženy a lidi oslabené nemocí. Jsou dobrým zdrojem tuků, těch obsahují až 62% tuků, dále obsahují až 13% bílkovin a nemají téměř žádné sacharidy. Pochlubit se mohou vitaminy B1, B6, E a minerály, zejména fosforem, hořčíkem a manganem. Konzumací lískových oříšků lze nejen předcházet ledvinovým kamenům. Jejich pravidelná konzumace má pozitivní vliv na průběh a výsledek jejich léčby.
Dodávají energii a odolnost našemu tělu, mozku a nervům, což mnozí z nás v dnešní uspěchané době potřebují. Oříšky jsou doporučovány na zvýšení odolnosti vůči stresu a jako prevence a podpora léčby neuróz. Také napomáhají zlepšování paměti.
Oříšky však nejsou pro všechny. Bohužel jsou na ně mnozí lidé alergičtí. Ti se musí striktně vyhýbat všem potravinám s jejich obsahem. Nekteří také mohou mít problém s jejich trávení. Náchylní jsou především ti s oslabenou funkcí žlučníku a žaludku. Těmto obtížím lze částečně předejít jejich namletím nebo nastrouháním.
Před konzumací se musí vždy oloupat. Nejlépe jdou oloupat po krátkém opražení. Rozpalte troubu na 200°C a vložte do ní na plechu rozprostřené ořechy. Pečte 5 – 10 minut. Slupku pak snadno odstraníte pouhým třením v prstech.
Lískové oříšky se používají v nejrůznějších formách – syrové nebo upražené, namleté nebo nasekané. Použít je můžeme do kaší, krémů, zmrzlin, salátů či müsli. Připravuje se z nich výborné ořechové mléko, ořechové máslo, ořechové pesto nebo olej. Olej z těchto oříšků se často používá k masážím, pro své uklidňující a regenerační účinky.
Martina Mlsná
foto: Pawel_Litwin, unsplash