Kurkuma dlouhá (Curcuma longa), je užitková rostlina z čeledi zázvorníkovitých. Tato žlutě kvetoucí rostlina je známá také jako žlutý zázvor nebo indický šafrán. Kurkuma je rostlina s vejčitě protáhlými listy dorůstající až 1m. Pro další zpracování se sklízí její oddenky. Původ kurkumy sahá do oblasti východní Indie. V současné době se nejvíce pěstuje v Indii, Číně, na Jávě a v Peru.
Kurkuma je specifická nejen svou barvou, ale především svým aroma a chutí. Ta je velmi ostrá a štiplavá. Běžně ji najdeme jako součást kořenících směsí a dochucovacích prostředků. Kurkuma je nedílnou součástí kari koření a Worchesteru. Samotná kurkuma se hodí pro úpravu chuti pikantních omáček, k masům, rybám, těstovinám, zelenině i do polévek. Potřebné množství koření v jednotlivých pokrmech je třeba vždy nejprve opatrně vyzkoušet.
Na žaludek, popáleniny i ženské dny
V tradiční čínské medicíně se kořenovému oddenku kurkumy říká Jiang Huan a používá se už po tisíce let ke zmírňování plynatosti poporodní bolesti břicha a bývá doporučována při nepravidelné menstruaci.
Ani její další léčebné účinky nesmí zůstat zapomenuty. Odborníci se shodují, že její pravidelná konzumace vede k mnoha pozitivním účinkům pro naše tělo. Kurkuma obsahuje složku zvanou kurkumin, který působí protizánětlivě a díky tomu usnadňuje hojení ran a popálenin. Může také snížit hladinu cholesterolu v krvi, podpořit tvorbu žluče a chuť k jídlu. Také napomáhá trávení a je doporučovaná při nemocech žaludku a žlučníku, velmi prospěšná je i diabetikům, vyrábí se z ní dokonce i léky. Čerstvý oddenek kurkumy lze nastrouhat do čaje, ochutit medem a podávat místo zázvoru při nachlazení.
Doporučená denní dávka kurkumy nebo výtažku z oddenků kurkumovníku by neměla přesáhnout 1000 mg. Správně by se měla konzumovat půl hodiny před jídlem, případně ji ochutit samotný pokrm. Její příjem by měli omezit lidé se žloutenkou, trpící poruchami srážlivosti krve, těhotné ženy a také lidé trpící na překyselení žaludku.
Druhy kurkumy
V obchodech lze zakoupit dva typy kurkumy: „kulatou kurkumu“, která má oválný či hruškovitý tvar, nebo „dlouhou kurkumu“, postranní podlouhlé oddenky. Naprosto běžně ji seženeme ve formě sušených, drcených oddenků. Můžeme ji zakoupit v některých lékárnách, prodejnách s exotickým kořením a ochodech s produkty tradiční čínské medicíny.
Můžeme si ale poměrně snadno vypěstovat o doma, a to na světlém okně a přes léto i v nevytápěném fóliovníku. Mladou rostlinku si obstaráme ve specializovaném zahradnictví a pokud budeme postupovat správně, můžeme ji pěstovat mnoho let.
Rozhodně dejte kurkumě šanci. Dodá pokrmům nezaměnitelnou, lehce nahořklou a příjemně pikantní chuť a ještě jí podpoříme své zdraví.
rdc
foto: Lucas MARULIER, unsplash