Kopr vonný je bylina patřící do čeledi miříkovitých. Pro své účinky bylo toto aromatické koření pocházející z Asie ceněno již ve starověkém Egyptě.
Kopr se pěstuje jako koření, léčivá rostlina i jako zelenina. U kopru využijeme nať, květenství, i semínka. Pouze kořeny nelze využít.
Nejcennější a nejvyužívanější je nať kopru, tu lze sklízet prakticky po celý rok, ale nejsilnější aroma má v květnu a červenci.
Kopr sklízejte při délce natě 15–20 cm před započetím květenství.
Je vhodný do omáček, polévek, pomazánek, salátů a jako skvělé dochucovadlo k rybám. Používá se také jako léčivá bylina, nejčastěji jako koprový čaj.
Pomáhá při zažívacích potížích a nadýmání. Jeho užívání se doporučuje při ledvinových onemocnění. Rovněž podporuje tvorbu mléka u kojících žen, tiší kašel a pomáhá při nespavosti. Pokud je vaše dítě příliš aktivní, zařaďte kopr do jídelníčku, zklidňuje.
Také semínka jsou zdraví prospěšná. Obsahuje silici, vitamin C, karoten a minerální látky. Dokáže pomoct i při křečích, nechutenství či problémech s trávením.
Koprovou nať lze sušit, zamrazit, či naložit v octovém nálevu podobně jako okurky.
Vynikající je sušený, suší se zavěšený ve svazcích, po dosušení se jemně naseká a uchovává hermeticky uzavřený. To je důležité, protože jeho aroma velice rychle vyprchá.
Pokud jej chcete uchovat spíše ve zmražené podobě,nasekejte jej a naplňte jím tvořítka na led. Tak budete mít vždy připravenou porci do polévek, omáček a zálivek.
Sandra Š.
foto: Priscilla Du Preez, unsplash