Kaki nazývané také churma, persimmon, tomel nebo jam je chutné exotické ovoce, které pro svůj vzhled bývá přirovnáváno k rajčeti. Někdy se mu přezdívá korejské mango, medové jablko nebo čínská švestka.
Plod kaki má oranžovou barvu a struktura dužiny připomíná dýni nebo kantaloupský meloun. Zralost plodu poznáme podle toho, že se poddává tlaku prstů. Nezralé plody jsou hořké a trpké. Dužnina je měkká, má svěží sladkou chuť.
Plody rostou na opadavém stromě zvaném Tomel japonský. Tento strom pochází z Koreje, ale velice dlouhou dobu byl pěstován a dovážen z Číny a Japonska. Dnes je rozšířený v subtropech po celém světě od Asie až po Ameriku. Dokonce se pěstuje i v subtropických oblastech Ruska.
Kaki obsahuje víc než 60% vody. Ve zbývajících procentech obsahuje velké množství sacharidů a dále i vlákninu, vitaminy A a C, beta-karoten, draslík a z minerálů hořčík, fosfor, měď, mangan či železo.
Jako doplněk stravy se doporučuje při léčbě jater a ledvin. Posiluje metabolismus, imunitu a kosti, zmírňuje srdeční a svalové potíže. Používá se pro zmírnění nervozity, únavy a stresu a také jako prevence proti skleróze. Kaki by rozhodně nemělo chybět v jídelníčku těhotných žen, protože vitamin A napomáhá zdravému vývoji dítěte. Cení se jeho lehce projímavý účinek.
Jak jíst kaki?
Kaki se jí čerstvé. Slupka se nekonzumuje! Nejlepší je ho oloupat podobně jako jablko, dobré je ho rozkrojit a jíst lžičkou jako avokádo.
Velmi zajímavé je jeho použití do salátů. Obzvláště ve Francii je velmi oblíbená marmeláda z kaki. Kaki však lze jíst i tepelně zpracované, v tom případě se používá do omáček, dezertů nebo zapečené s cukrem a skořicí. V asijských zemích jej zase rádi suší, stejně jako datle a fíky.
Sandra Špačková
foto: pixabay.com
Porovnat ceny >>