Jedlé kaštany, tajemství věčného mládí

kastany-unsplash

Také jste se těšili na adventní trhy, až si koupíte ten voňavý pytlík plný dobrot, který krásně zahřeje zmrzlé ruce? Ano, řeč je o pečených kaštanech.

V posledních letech se dají zakoupit i na českých předvánočních trzích a svou vůní krásně doplňují vánoční atmosféru.

Zajímá vás, odkud se vzaly a jak je připravit doma? Pak čtěte dále. :-)

Využití kaštanů v kuchyni má letitou tradici – naši předci si na nich pochutnávali již před mnoha tisíci lety. Do Evropy se kaštany dostaly z Malé Asie. V kronikách se píše, že právě díky kaštanům přežila vyhladovělá řecká armáda při tažení do Asie.

V Čechách se kaštany začaly pěstovat ve 13. století a rychle si získaly oblibu. Plody se totiž dají velice snadno uskladnit, a tak si našly kaštany své místo v jídelníčku u chudých obyvatel. Historicky první zmínky o kaštanovníku setém se týkají stromů vysazených na Chomutovsku. I dnes u nás roste kaštanovník na řadě míst. Daří se mu především ve vinařských oblastech.

Jedlé kaštany jsou zdravé

Neobsahují žádné fruktózy ani glukózu, a proto jsou vhodné pro diabetiky. Neobsahují ani lepek, a tak jsou vhodné i pro bezlepkovou dietu.

Jsou proslulé svými blahosklonnými účinky na žaludek, žíly, mozek i srdce. Využívají se při prevenci chorob kardiovaskulárních, respiračních, jaterních i při poruchách krvetvorby. Jsou zásobárnou minerálních látek – sodíku, hořčíku, vápníku, železa, draslíku, fosforu a síry. Z vitamínů pak obsahují velké množství vitamínu C, E, karotenem a vitamíny B1, B2 a B6. Jsou bohaté na škroby a vlákninu a neobsahují příliš tuku. Jedlé kaštany působí příznivě na vlasy, kůži, při námaze, únavě a stresu. Šeptá se o nich, že v sobě skrývají tajemství věčného mládí.

Po tepelném zpracování je můžeme použít k dalším pokrmům. Lze je konzumovat i syrové, ale některým může jejich vadit jejich trpkost.

Snadno je připravíte i v pohodlí domova

Velmi oblíbené jsou pečené kaštany, které samy o sobě slouží jako dezert. Vařené kaštany se podávají jako příloha k masu. Ve Spojených státech si bez nich nedovedou představit nádivku do krocana. Vyrábí se z nich dokonce i nápoje. Určitě si ale pochutnáte, když je jen zlehka opečete na másle.

Kaštany vždy důkladně umyjeme a nožem je na špičce nařízneme do kříže. Vložíme je do hrnce a zalijeme vodou, aby byly ponořené. Vodu uvedeme do varu, snížíme plamen a na mírném ohni vaříme asi 20 minut. Kaštany loupeme ještě za tepla. Další variantou jak je připravit, je dát kaštJedlé kaštany, tajemství věčného mládíany do trouby. Nejprve je opět nařízneme a poté pečeme v troubě při 200 °C. Až se kuchyní rozline jejich vůně, máme hotovo.

Nespotřebované kaštany dáme do sáčků, které uložíme do mrazáku. Můžeme je tak snadno kdykoliv rozmrazit a použít.

rdc
foto: sare ., unsplash


Reakce na Jedlé kaštany, tajemství věčného mládí

  1. martin napsal:

    Kaštany mám moc rád. Asi si dneska nejaký koupim :-) Díky za tip.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>