Lokální a sezónní potraviny jsou mantrou všech, kdo se zajímají o kvalitní a dobré jídlo.
V dnešní době globalizace, vytápěných skleníků a propracované dopravy není problém si obstarat jahody v prosinci, tuřín v lednu a švestky v únoru, otázkou ale zůstává, má-li to smysl.
Už jste si položili otázku, jakou cestu musí překonat avokádo nebo jak zelený musí být banán, aby na našich pultech vypadal dokonale?
Potraviny ze všech světadílů jsou dnes natolik dostupné, že často zapomínáme na ovoce a zeleninu, která nám roste za humny.
Věděli jste, že…
Aktuálně probíhá sezóna chřestu a českých salátů? Byla by škoda nechat si zrovna tyto druhy zeleniny uniknout.
V době Rakouska Uherska jsme dokonce byli chřestovou velmocí! V této době byl chřest pěstovaný na plantážích u Ivančic tím nejslavnějším. V době komunismu byl však považován za buržoazní zeleninu, a proto se tyto plantáže zlikvidovaly. Dnes se český chřest pěstuje u Mělníka a na naše talíře vrací jen pomalu, přitom v Německu a ve Francii se ročně zkonzumují zhruba tři kila chřestu na jednu osobu!
Dbejte na to, kde se stravujete
Pokud nevíte, jak chřest připravit, inspirujte návštěvou restaurace. Ale pozor, dbejte na její správný výběr. Dobrá restaurace vaří ze sezónních a regionálních potravin a tímto se určitě rádi pochlubí. Nebojte se zeptat, odkud odebírají čerstvou zeleninu a jak s ní poté nakládají. Ideální je, když restaurace odebírá zboží přímo od farmářů a jejich velkoobchodů. Pokrmy z čerstvých produktů totiž mají mnohem odlišnou chuť než z nečerstvých. A konkrétně české saláty a chřest mohou být krásnou ukázkou.
Výhody regionálních potravin
Hlavní výhodou regionálních potravin je jejich čerstvost. Nemusí překonávat velké vzdálenosti a ke spotřebiteli se dostanou rychleji.
Nákup lokálních potravin je důležitý nejen z ekologického a ekonomického hlediska, ale také z hlediska zdraví. Jsou čerstvější a mají lepší chuť. Mimo to mají vyšší výživovou hodnotu, větší množství vitamínů a živin.
Kvalitní a čerstvé regionální produkty a především ovoce a zelenina, jsou lepší než masově pěstované a dovážené.
Mnoho ovoce a zeleniny neroste v naší zemi a musí být převezena do supermarketů v rozpětí několika dnů až dvou týdnů před tím, než je nabízena zákazníkům. Během této dopravy je zelenina vystavena teplu, světlu nebo kyslíku a všechny tyto faktory se podepíší na množství vitamínů, antioxidantů a jiných živin. Průzkumy jasně ukazují, že mnoho zeleniny ztratí už během dvou dní polovinu svých vitamínů!
Ať už je čerstvá zelenina do regálů obchodů či do gastronomických zařízení dodána jakkoli rychle, stejně je určitým způsobem znehodnocena – nejen z výživového hlediska, ale také z hlediska chuti, textury, barvy a vzhled. Přesto se lze řídit pravidlem, čím kratší cestu musela urazit, tím v lepší konci bude.
Tip: Chcete-li si pochutnávat na čerstvém a sezónním ovoci a zelenině, nakupujte na prověřených tržištích, anebo vyzkoušejte bedýnkové nákupy, ty dnes nabízí mimo z médií známých zásilkových společností třeba i velkoobchod ovoce zelenina Šandera.
foto: foodiesfeed.com