Blíží se čas Velikonoc a k těm neodmyslitelně patří vejce. Vajíčka se v tomto období kupují a konzumují více než kdykoli jindy. Někteří je kupují s předstihem, aby se vejce včas stihla namalovat a vyzdobit s nimi dům. Snadno se tak stane, že se nám vejce zkazí.
Jak to ale poznáme, když do něj člověk nevidí a ani nemůže přičichnout?
Jak poznáme čerstvé vejce?
Čerstvá vejce poznáme, když je ponoříme do osolené vody. Čerstvá vejce totiž klesnou ke dnu, kde taky zůstanou. Vejce, které je staré přibližně týden, plave uprostřed, a ta vejce, která plavou na povrchu, bychom měli okamžitě spotřebovat a použít je ideálně jen do pečení. Tato vejce již nepoužíváme syrová do pokrmů!
K dalšímu triku, budeme potřebovat baterku. Za její pomocí vejce prosvítíme. Pokud je vejce čerstvé, bílek bude čirý a žloutek bude vypadat jako stín. Pokud je staré, žloutek půjde velice dobře vidět, anebo bude velmi blízko skořápky a ne uprostřed, kde by se správně měl nacházet. Můžeme také narazit na vejce se skvrnitou skořápkou, ta jsou napadena plísní. Prosvítíme-li je, uvidíme temné skvrny.
Už je hotové?
Pokud potřebujeme natvrdo uvařené vejce a nejsme si jisti, zda už je hotové, pak ho roztočíme na tvrdé podložce. Pokud se točí rychle, pak je uvařené a pokud je ještě syrové, tak se, díky odstředivé síle obsahu, točí velmi pomalu.
Jak vejce správně skladovat, abychom předešli jejich zkažení se?
Čerstvá vejce uchováme v chladu postavená na stojánku špičkou dolů, pokud je chceme skladovat trochu déle, pak je po pár dnech obrátíme. Pozor, vejce by se neměla uchovávat ve vrstvách.
Uvařené oloupané vejce vydrží déle, dáme-li je do hrnku s osolenou vodou a ten pak umístíme v chladničce.
Bílky je dobré uchovávat ve skleničce, která je obvázaná vlhkou utěrkou, aby se nevysušily.
Žloutky uchováme v ledničce v hrnečku a zalejeme je lžící mléka, aby neoschly.
rdc
foto: Cara Beth Buie, Unsplash