To, že je sezóna bezu, jste již jistě zaznamenali. Pokud i vy patříte k těm, kdo milují bezový sirup, čtěte dále, máme pro vás návod, jak se doma pustit do jeho přípravy.
K čemu je dobrý černý bez?
Z tohoto keře se dá sbírat prakticky všechno od květů, přes kůru, listy až po kořen. Listy a kůra obsahují jedovaté látky, proto se neužívají vnitřně. Naopak květy a plody jsou k užívání vhodné. Nejčastěji je z nich připravován čaj, šťáva a limonády. Mimo to se bez používá třeba do lívanců nebo do polévky. Z plodů se pak dělávají povidla a přidávají se i do marmelád.
Právě je doba, kdy se sbírají květy. Květ se sbírá v květnu a červnu a nejvhodnější pro sběr je doba kolem poledne.
Květy bezu obsahují vitaminy A, C, P a skupinu B. Bezový čaj čistí krev, působí močopudně a používá se při onemocnění ledvin a cév. Z květů lze udělat nejen sirup, ale třeba i odvar. Ten se používá při bolestech v krku jako kloktadlo.
Jak připravit bezinkový sirup?
Bezový sirup je zdravý. Je z něj naprosto skvělá limonáda, která je úžasně osvěžující.
Na 2,5 l sirupu:
30 velkých květenství
2 l vody
5 citrónů
1,8 –2 kg cukru
2 lžíce kyseliny citrónové
Květenství opereme pod tekoucí vodou, abychom vyhnali všechny broučky.
K varu přivedeme dva litry vody a necháme chvíli bublat. Svařenou vodu necháme vychladnout a květenství do ní ponoříme. Přidáme na plátky nakrájený citrón a dáme louhovat do chladu (lednice, sklep) na asi 24 hodin. Poté slijeme vodu přes sítko vyložené plátýnkem. Do vody přimícháme cukr (může být i třtinový) a šťávu ze 4 citrónů (opět lijeme přes plátýnko) a kyselinu citrónovou. Celou směs lehce ohřejeme a mícháme, aby se všechen cukr rozpustil. Pěnu z povrchu se snažíme sesbírat.
Jakmile se cukr rozpustí, slijeme sirup přes sítko vyložené plátýnkem do čistých (sterilizovaných) sklenic. Pokud chceme, můžeme na vrch sirupu i na víčko kápnout pár kapek alkoholu (např. slivovice). Uzavřeme a dáme do chladu.
Martina Mlsná
foto: Gaby Altenberger