Irish stew, neboli irské dušené. Připravuje se především z ovčího a beraního masa. Je možné však polévku uvařit z jakýchkoli zbytků, které najdete (nic nezkazíte masem hovězím ).
Irish stew aneb „Ballymaloe“, nebo „stobhach gaelach“ je tradiční irské jídlo, které zasytí a zároveň je uvařeno z těch nejlevnějších surovin.
Brambory byly po dlouhou dobu nejhlavnější potravinou Irska. Historické prameny uvádějí, že Irové spotřebovali ročně 400 kg brambor na obyvatele!
Další nezbytnou složkou je mrkev a petržel. Ovce Irové chovali hlavně pro jejich vlnu, mléko, ale nakonec je samozřejmě snědli.
Když Irové začali emigrovat do Ameriky, přivezli s sebou i své jídelní tradice. Stew se však změnilo a přizpůsobilo místním podmínkám. V Americe není tolik ovcí, proto se do receptů vloudilo hovězí. Podle tradičních receptů je jídlo husté, dokonce hustší než náš guláš. Do receptů se časem začal přidávat i Guiness stout, silný černý ležák.
Existuje mnoho způsobů přípravy. Tento pokrm lze připravit i ve velmi chudých podmínkách, bezesporu se s ním můžete setkat i luxusních restauracích.
Pro 4-6 mlsounů:
600 g masa (jehněčího, skopového nebo hovězího)
600 g brambor
200 g mrkve
200 g cibule
750 ml masového vývaru
2 lžíce másla
2 lžíce oleje
česnek, snítka tymiánu, sekaná petrželka
sůl, pepř
1 sklenička piva Guinness, nebo červeného vína
Maso nakrájíme na kostky. Ve velkém hrnci si na rozpáleném oleji osmahneme kostky masa, přidáme česnek a chvíli asi minutu mícháme. Poté přilijeme vývar a pivo nebo víno, ochutíme sůl a tymián. Přikryjeme a na mírném ohni dusíme asi hodinu.
Mezitím si oloupané brambory, mrkev i cibuli nakrájíme na kolečka a v druhém hrnci rozpustíme máslo, přidáme zeleninu a dozlatova opékáme asi 20 min. Ke konci přidáme pepř.
Nakonec vysypeme opečenou zeleninu do hrnce s masem a dusíme, až je maso pěkně měkké. V případě potřeby dochutíme a na talíři ozdobíme nasekanou petrželkou. Nejlepší je však Irish stew, stejně jako guláš, až druhý den…
rdc
foto: ting tian, unsplash