Kičrí (khitchri, kitchari) patří mezi ajuvérdské jídlo. Ajurvéda je věda o zdravém žití pocházející z Indie. V receptech vycházejících z tohoto myšlení se hojně používá římský kmín, kurkuima, zázvor, hřebíček, kardamon či asafoetida.
Asafoedita je pro svůj sirný zápach označovaná jako čertovo lejno. Jedná se o výrazně zahřívající koření s mnoha léčebnými efekty. Proto je třeba používat do pokrmů vždy jen malou špetku. Jako všechna aromatická koření je třeba ji uchovávat v uzavíratelné, nejlépe tmavé, nádobě.
Kičrí se vaří v jednom hrnci, nejvíce práce dá příprava, ale poté se vše vaří společně v jednom hrnci. Duchovní mistr Šríla Prabhupáda řekl, že miska kičrí a malá porce jogurtu je hostina chudáka vhodná pro krále. Pusťte se do ní.
Pro 4-6 mlsounů:
200 g mung dál (lze nahradit loupaným hrachem, cizrnou apod.)
250 g rýže
1 menší květák
4 středně rajčata
4 brambory
3 lžíce přepuštěného másla nebo rostlinného oleje
2 lžičky indického kmínu
2 chilli
2 lžičky strouhaného zázvoru
1 lžičky mletého římského kmínu
½ lžičky asafoetidy
1,5 l vody
2 lžičky soli
2 lžičky kurkumy
3 lžičky citrónové šťávy
několik kousků másla ½ lžičky pepře
sůl
Dál přebereme spolu s rýží, promyjeme ho a necháme okapat. Květák rozdělíme na malé růžičky. Rajčata omyjeme a nakrájíme na čtvrtky. Brambory oloupeme, omyjeme a nakrájíme na kostky. Chilli nakrájíme na drobno a odstraníme semínka. Zázvor oloupeme a nastrouháme. Rozehřejte tuk a nejprve osmažíme kmínová semínka, čili a zázvor. Jakmile po chvíli přestanou prskat, přidáme mletý kmín a asafoetidu.Poněkolika sekundách přidáme nakrájené brambory a růžičky květáku. Zeleninu asi 4 až 5 minut mícháme, dokud se na ní neobjeví hnědé skvrny. Poté přideáme suchý dál a rýži a asi minutu osmahneme. Přidáme vodu, sůl, kurkumu, rajčata a přivedeme kvaru. Poté stáhneme plamen, zamícháme a vaříme zpola zakryté pokličkou 30 až 40 minut. Dokud dál není měkký (celý dál se vaří déle než půlený). Zamícháme, přidáme šťávu z citronu, obložíme kousky másla a při velmi nízké teplotě chvíli povaříme, dokud luštěniny a rýže neabsorbují veškerou vodu. Ochutíme pepřem a zamícháme.
Sandra Špačková
Dobrý den,
měl bych dvě otázky:
1) Co to je mung dál? Nepodařilo se mi to nikde najít, i když jsem hledal krátkou podobu…
2) Jaký je rozdíl mezi byrjani a kirčí?
Dobrý den,
mung dal (Moong Dall chcete-li) je snadno stravitelná luštěnina, u nás známá jako fazole mungo. Známá je také pod pojmem žlutý hrách či čočka.
Biryani (birjání) je indický rýžový pokrm, který do Indie přišel z dnešního Turecka. K přípravě se kromě rýže používá maso, zeleninu a koření. Pokrm může být i vegetariánský.
Kičrí je rovněž indický rýžový pokrm, který kromě rýže obsahuje zeleninu, luštěninu a koření. Jde o recept ajurvédské medicíny.
Za mlsanicko, Veronika