Hruška, pomocník při migréně

hrusky

Hrušeň obecná se řadí do skupiny několika dalších zástupců rodu Pyrus, jejichž původ lze jen těžko vysledovat. Některé druhy doputovaly z oblasti Kavkazu, jiné ze Střední Asie, Středomoří a Severní Afriky.

Do zemí střední Evropy proniklo pěstování hrušní pravděpodobně již mezi prvním až pátým stoletím našeho letopočtu. Největší oblibu získaly hrušky ve středověku ve Francii v dobách panování Ludvíků XIII. a XIV., kdy bylo známo na 900 odrůd.

V našich končinách se ujalo pěstování hrušní nejprve v šlechtických a klášterních sadech a zahradách, odkud si našly cestu i do venkovských zahrad. V 19. století však nastal jejich ústup, sady musely ustoupit pěstování řepy cukrovky.

Hrušky z velké části obsahují vodu (až 83%), která rychle přivádí živiny do střev, čistí je a odstraňují zácpu. Pomáhají při žaludečních obtížích a urychlují střevní peristaltiku. Vyhnout se jim musíme, pokud trpíme průjmem.

Dále obsahují pektin, třísloviny, provitamin A, B, zinek, železo, měď, vápník, draslík, jód aj. Největší podíl má vitamin C, ale zdaleka ne tolik, kolik obsahují například jablka. Protože obsahují velké množství křemíku, mohou mít někteří problém s jejich stravitelností. Jejich konzumace se tudíž nedoporučuje před spaním. Pro vysoký obsah draslíku je dobré podávat hruškovou šťávu jako pomocný prostředek při poruchách srdeční činnosti a také v případě, kdy je třeba užívat diuretika.

Hrušky nám také pomohou při snížení horečky, posilují imunitní systém a odvodňují. Odvar z mladých lístků pomáhá rozpouštět močové a žlučové kamínky, je účinný při zánětech močových cest a dezinfikuje močovou soustavu. Naše babičky přikládaly čerstvé slupky na různá zranění, která se hůře hojila, anebo také na vředy a nežity. Do silného hruškového nálevu můžeme namočit gázu a využít ji jako obklad na čelo při bolestivých migrénách.

Nejen ženy jistě ocení, že je hruška také výborným přírodním kosmetickým prostředkem. Výborně tonizuje a hydratuje pleť. I v domácích podmínkách si tak můžeme připravit jednoduchou hruškovou pleťovou masku, která je velmi dobrá na suchou pleť.

V kuchyni mají hrušky široké uplatnění, připravují se z nich džusy, kompoty, povidla, dezerty, ovocné saláty, sirupy a vhodné jsou i k sušení. Skladovat bychom je neměli příliš dlouho, ztrácejí tak důležité vitaminy. Vždy musíme dbát na to, aby byly plody při konzumaci zralé, protože jinak mohou působit zažívací problémy.

rdc
foto: Lovelli Fuad, unsplash


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>