Houbový kuba

Již někteří keltové byli vegetariány. Některé historické prameny uvádí, že keltský vegetarián Jakub z nasbíraných hub a krup sobě jídlo připravil a tím se do historie zapsal.

Další z pověstí praví, že houbový kuba dostal svoje jméno podle toho, že pokrm je tmavý až černý. Svou barvu získává použitím hub, kterým se lidově říká Kuba, Kubíček. Jedná se o Stroček trubkovitý, vyznačující se nezaměnitelnou kořennou chutí a vůní, roustoucí v pohorský oblastech a především dubový lesích. Za vlhka je téměř černý, za sucha pak šedý, nelze ho zaměnit s žádnou jinou houbou a také výhodou je, že není nikdy červavý.

Do kuby můžete pochopitelně přidat například hřiby či křemenáče, ale kuba bez Stročku, je jako svíčková bez šesti.

Kubu nemusíte připravovat jen o Vánocích, právě naopak, kroupy jsou totiž dobrým bojovníkem proti rakovině i vysokému cholesterolu, a navíc jsou velmi výživné.

Pro 4 mlsouny:

220 g očištěných čerstvých hub (stročky trubkovité, hřiby hnědé, popř. směs hub – nebo 30 g sušených hub
280 g trhaných krupek
30 g vepřového sádla
+ na vymaštění pekáče
30 g cibule
2 stroužky česneku
sůl
3/4 l vody
kmín
malá hrst majoránky

Krupky vypereme ve studené vodě a necháme okapat. V kastrole na rozehřátém sádle osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme kroupy, lehce je opražíme, osolíme, zalijeme vodou, zakryjeme poličkou a vaříme do měkka. Čerstvé houby nakrájíme na plátky a asi 15 minut je na polovině rozehřátého sádla podusíme s kmínem, potom je vmícháme do uvařených krupek. Okořeníme utřeným česnekem a majoránkou. Promícháme, dáme do vymaštěného pekáče, povrch zalijeme zbytkem rozpuštěného sádla a v horké troubě necháme přibližně 30 minut péct.

rdc


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>