Halloween – co znamená a co si počít s dýní?

dyne_halloween-unsplash

Halloween je jedním z nejoblíbenějších nejen amerických svátků. Slaví se v předvečer svátku Všech svatých, poslední říjnový den. Děti tento den chodí dům od domu v maskách a koledují sladkosti. Dospělí také slaví avšak trochu jinak, převlečení do nejrůznějších kostýmů vyrážejí za zábavou a navštěvují často i několik party, které se tento den koná nejen ve městech ale i v rodinách.

Co vůbec Halloween znamená?

Název se vyvinul z anglického All-hallow-even, v překladu něco jako uctívejme všechny svaté.

Nejznámějším symbolem Halloweenu je dýně. Lidé do nich vydlabávají strašidelné obličeje a dovnitř umísťují svíčku. Vydlabanou oranžovou dýni známou jako Jack-o‘-lantern umísťují před dům, nebo s ní obcházejí sousedy. Cílem je vyhnat z okolí zlé duchy a negativní vlivy.

Z dýně se také připravují oblíbené pokrmy od polévek, přes koláče po jejich pečenou úpravu.

Jak poznat zralou dýni?

Podle stopky. Ta musí být zdřevnatělá s viditelnými prasklinkami, slupka dýně by měla být nepoškozená, tvrdá a matná. Plod by měl být těžší, lehčí je plný semínek. Dalším vodítkem je, že slupka zralých plodů je velmi tvrdá a matná.

Pro vaření je nejvhodnější druh Hokkaido, který má mimochodem nejvyšší nutriční hodnotu a obsahuje hodně vitamínů. Chybu neuděláte ani použití m muškátové nebo máslové dýně.

Pokud dýni všechnu nezpracujete o Halloweenu, můžete je skladovat ve vzdušné a suché místnosti o teplotě asi 18 stupňů Celsia, kde vydrží i 3 – 4 měsíce. Mimo to, dýni můžete zamrazit, kompotovat či vakuovat.

Recepty typické pro Halloween

Pro Halloween jsou typické nejen dýňové pokrmy, ale i strašidelné recepty. Oblíbený je například krvavý pudink ze smetany, mléka, pudinku, šlehačky, vanilkového cukru a červené marmelády. Muffiny zdobené jako příšerky. Či pizza v podobě lebky nebo dýňové hlavy. Vše záleží jen na vaší fantazii. Vše je povoleno.

Sandra Špačková
foto: Yulia Chinato, unsplash


Reakce na Halloween – co znamená a co si počít s dýní?

  1. Karolína napsal:

    Chtěla bych tvrzení v článku poněkud upřesnit. Halloween není předvečer Památky zesnulých, na které vzpomínáme 2.11., ale předvečer svátku Všech svatých (ten je 1.11.). Je to podobné jako u označení Christmass Eve – Štědrý večer pro předvečer vlastního 1.svátku vánočního, dne Narození Páně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>