Gulyás je maďarská polévka, která je pochopitelně typickou maďarskou specialitou. Slovem „gulyás“ byl původně označován jen pastýř dobytka, ale dnes gulyás má význam jak pastýře, tak polévky. Během období buržoazní národní revoluce se tato polévka přestěhovala z pastýřských kotlíků do kuchyňských hrnců bohatých lidí. Tento pokrm se stal proto velmi módním a vlasteneckým.
Původně byl podáván s dřevěnou lžící a ve společném kotlíku na zámcích šlechty postaven na elegantním stolech vyzdobených drahým porcelánem se zlatými příbory. Odtud se Gulyás přestěhoval opět k prostému lidu až na nejzažší místa velké maďarské planiny. Tato polévka může být připravena mnoha způsoby. Každý kuchař má samozřejmě tu svoji nejlepší verzi, kterou vždy zaníceně obhajuje. V jednom jsou však všichni zajedno, polévka se musí vždy vycházet z nepostradatelné dvojice surovin – masa a brambor.
Není nutné, aby k zahuštění polévky byla používána mouka. Jestliže je polévka příliš řídká, stačí přidat jednu nebo dvě lžíce rajčatového protlaku. I v tomto případě platí pořekadlo všeho s mírou, v opačném případě může být polévka příliš kyselá. Dalším důležitým prvkem je mletá paprika, která je vždy přidávána v hojném množství, ta může také napomoci vylepšit konzistenci polévky.
Pro 4 mlsouny:
600 g hovězího předního masa
400 g brambor
1 a ½ l vody
1 velká cibule
3 lžíce oleje
1/2 lžičky kmínu
1 stroužek česneku
sladká mletá paprika
1 mrkev
1 středně velký kořen petržele
2 čerstvé červené kapie
1 středně velké rajče
sůl
Maso nakrájme na 2 cm kostky. Cibuli oloupeme a nasekáme najemno. Brambory oloupeme a nakrájíme na kostky. Mrkev a petržel nakrájíme na plátky, papriku na kroužky a rajče na čtvrtiny. Ve velkém hrnci osmahneme na oleji dozlatova cibuli. Přidáme rozdrcený česnek a kmín. Chvíli promícháme a na moment stáhneme z plamene. Přidáme mletou papriku, maso a osolíme. Dáme zpět na plamen. Přilejeme vodu, přikryjeme pokličkou a necháme hodinu zvolna vařit. Chvílemi promícháme a v případě potřeby přiléváme vodu. Poté přidáme papriky, rajče, brambory a petržel. Zalijeme 1 litrem horké vody a vaříme zvolna 15-20 minut. Můžeme podávat.
rdc
Recept se blizi originalu co jsem zazil po madarskych vesnicich, ja pridavam vic zelene papriky, k tomu je dokonaly bily mararsky bily chleb, jine recepty jsou atrapy…
myslim si, ze liter vody pri vsetkych ingredienciach je zalostne malo… iba ak na perkelt