Citrus paradisi, věčně zelený strom, dorůstající do výšky 20 metrů s oválnými, lesklými listy a bílými květy s oslnivou vůní. První plody se na stromě objevují až po 4 někdy i 7 letech, ale v dospělosti strom plodí neuvěřitelných 700 kusů grapefruitů za jeden rok.
Nejstarší zmínka o grapefruitovém stromu pochází ze 17. století, kdy byl botaniky objeven na karibském ostrově Barbados. V Evropě je znám a pěstován až od 20. století.
Plody grapefruitu jsou různě zbarveny, od zelenavé či žluté barvy, po červenou. Plod může mít až 20 centimetrů a může vážit až půl kilogramu. Každý plod obsahuje jadérka, ve kterých je ukryt celkový genetický stavební plán dalšího grapefruitového stromu se všemi jeho specifiky.
Grapefruity se mohou pochlubit vitaminy B1, C a K. Jejich další prioritou je vysoký obsah bioflavonoidů. Ty ulehčují trávení, očišťují organismus, posilují odolnost, předcházejí nachlazení, infekcím a zlepšují krevní oběh.
Grapefruity díky vitaminu C zvyšují obrany-schopnost organismu. Dále zlepšují chuť k jídlu, ale zároveň potlačují chuť na sladké. Upravují hladinu cukru v krvi, snižují hladinu cholesterolu. Mírní potíže při křečových žilách nebo revmatismu. Ředí příliš hustou krev. Mají detoxikační účinky. Působí proti infekci ústní dutiny, horních i dolních cest dýchacích, infekci uší, zánětům pochvy a výtokům, dokonce zmírňují příznaky gynekologických potíží. Jadérka grapefruitu mají silně antibiotické účinky.
Všichni, kdo se snaží snížit váhu, by měli grapefruit zařadit do svého jídelníčku. Obsahují totiž minimum tuků, ale zároveň dostatek vlákniny. Jejich hořká chuť navíc snižuje chuť na sladké.
Doporučuje se jíst celé grapefruity, tedy i s bílou vrstvou těsně pod kůrou a mezi měsíčky, protože ta obsahuje vlákninu bohatou na pektin.
V kuchyni je grapefruit pro svou hořkost ideální přísadou do široké škály salátů. Skvěle doplní k mnohé masité pokrmy. Kromě ryb se hodí k telecímu nebo kuřecímu masu.
Martina Mlsná