Plody granátovníku obecného svým tvarem i názvem připomínají jablka. Své jméno však získalo díky zrníčkům, jež obsahuje. Granatus v latině znamená zrnitý. Pod tlustou a velmi tvrdou slupkou se skrývá hned několik tzv. pouzder, ve kterých se nacházejí semena. V jednom plodu lze napočítat i 600 semen.
Toto exotické ovoce je původem z ostrova Sokotra ležícího u Somálska. Odkud se přes Irán rozšířilo do celého Středozemí. Zde si tohoto plodu velice váží, neboť jej považují za symbol plodnosti.
Jedná se o hustě větvený, listnatý keř či strom se zkrouceným kmenem, dožívající se až 200 let. Dnes se pěstuje především ve Středomoří, Indii, Argentině a v celé Asii. Za nejkvalitnější jsou však považovány plody z Íránu.
Granátová jablka obsahují přibližně 77 % vody, velké množství sodíku a cukrů. Z nutričního hlediska je granátové jablko bohaté na vitaminy A, B1, B2, B3, B9, C, E a K. Jedna sklenice džusu zcela pokrývá doporučenou denní dávku vitaminu B9 a polovinu potřeby vitaminu A, C a E. Z minerálů lze zmínit poměrně vysoký obsah zinku, hořčíku, fosforu a železa. Obsahuje také minerál zvaný potasium, který znají především sportovci. V podobě tablet je určen pro sportovce a napomáhá ve spalování tuků a při redukci nadváhy. V granátovém jablku nalezneme potasium v čisté podobě.
Nutno zmínit, že granátové jablko obsahuje nezanedbatelný podíl vlákniny, flavonoidů, kyseliny jablečné a citronové. Jeho pravidelná konzumace nám pomůže snížit riziko vzniku srdečních chorob, artritidě, rakovině prsu a prostaty a zárověň posiluje imunitní systém.
Z granátového jablka se využívá především šťáva, ze které se dělá řada koktejlů a džusů. Patrně nejznámějším nápojem je orientální nealkoholický nápoj šerbet. Známý je také sirup grenadina, který se často používá v koktejlech.
Dále se využívá ve studené kuchyni, kde se přidává do salátů nebo sorbetů. V teplé kuchyni se podává především k drůbeži, grilovanému masu či rybám. V Asii se granátové jablko využívá i jako koření, k tomuto účelu se však lépe hodí volně rostoucí rostlinz. Z listů granátovníku se připravuje čaj. Květy nezralých plodů, kořeny a kůra obsahují barvivo, čehož v minulých dobách využívali k barvení orientálních koberců.
Po rozkrojení slupky nožem můžete semena zkusit vyjmout lžící (Není to však jednoduché, semena stříkají a značně barví). Dále můžete jablko vložit do mísy s vodou a pod hladinou jej naříznout. Těžká jádra klesnou ke dnu a slupka vyplave. Pokud se vám do vybírání malých granátů nechce, několikrát plod stiskněte, udělejte do něj dírku a vymačkanou šťávu jednoduše vypijte pomocí brčka.
Při nákupu se musíme vyvarovat plodům otlačeným, pomačkaným či jinak poškozeným. Slupka musí být pevná, hladká a lesklá. Granátová jablka uchováváme v chladu a suchu, kde by nám měla vydržet v neméně dobrém stavu až několik týdnů.
-SŠ-
foto: unsplash