Maso zvěřiny je vysoce aromatické a má svou osobitou vůni. Výrazný podíl na tom mají různé voňavé silice, které jsou obsaženy v jejich stravě. Chuť a jakost je ovlivňována také dobou, kdy je zvěř lovena, stářím a pochopitelně zdravotním stavem.
Zaječí maso má poměrně intenzivní zvěřinovou chuť. Výtečně se hodí pro pečení či dušení s kořenovou zeleninou. Výborná je jeho úprava na smetaně.
Při nákupu celého zajíce si všímáme uší. U mladých zajíců jsou uši menší a snadno je natrhneme. Na vnitřní straně předních nohou mají mladí zajíci výrůstek. Při stahování poznáme věk podle blan na hřbetu, které jsou u mladých zajíců tenké a průsvitné, u starých kusů mají modrobílé zbarvení.
Pro 4-6 mlsounů:
1 kg zaječího masa
250 ml červeného vína
2 lžíce octa
10 zrnek pepře
1 bobkový list
1 cibule
2 nakrájené stonky řapíkatého celeru
2 nakrájené mrkve
40 g másla
2 brambory oloupané, nakrájené na kostky
300 ml vývaru
2 lžíce brusinek
sůl a čerstvě mletý pepř
Jednotlivé porce zajíce dáme do misky, přilijeme červené víno, ocet, pepř, rozemnutý bobkový list, cibuli nakrájenou na čtvrtky a promícháme. Misku přikryjeme pokličkou a necháme přes noc na chladném místě uležet. Před přípravou maso vyjmeme, osušíme kuchyňskou utěrkou a potřeme solí a pepřem. Připravenou marinádu scedíme, dáme do hrnce a 5 minut na mírném ohni povaříme.
V hrnci rozehřejeme máslo, na kterém opečeme ze všech stran kousky masa. Poté přisypeme brambory, cibuli, petržel, mrkev a promícháme. Zalijeme vývarem. Hrnec přiklopíme a hodinu dusíme. Hotové maso vyjmeme z hrnce a dáme na talíře. Omáčku po dušení scedíme a “protřeme” přes cedník, necháme krátce povařit a vmícháme brusinky. V případě potřeby dochutíme solí a pepřem. Omáčkou přelijeme maso a podáváme.
Jako přílohu podáváme nudle, brambory, knedlíky, červené zelí anebo co je nám pochuti.
rdc