Průměrný Čech za rok zkonzumuje 2,5 kg králičího masa. Mnozí králíky chovají pro maso a kůži na zahradách v králíkárnách. Pokud králíky nechováme, lze je koupit čerstvé v řeznictvích či v supermarketech, jejich maso je relativně cenově dostupné.
Králičí maso je lehce stravitelné, má jemná svalová vlákna, minimální množství kolagenu a nízký obsah tuku. Svým složením se podobá masu drůbežímu.
Další výhodou králičího masa je převažující zastoupení tuků s nenasycenými mastnými kyselinami, které jsou pro nás mnohem příznivější než tuky s mastnými kyselinami nasycenými.
Králičí maso dělíme na hrudí, hřbet, plec, bok a kýtu. Z vnitřností se konzumují především játra, srdce, plíce a ledvinky.
Kýta a hřbet jsou chutnější a libovější než ostatní části. Je možné je péct, smažit, grilovat i dusit. Bok, hrudí a plec jsou vhodné do polévek. Nejoblíbenější je králičí maso pečené v troubě na víně a česneku.
Pro 4 mlsouny:
1 králík
sůl
pepř
500 g šalotky
4 lžíce olivového oleje
1 stroužek česneku
150 ml bílého vína
150 ml zeleninového vývaru
1 větvička tymiánu
1 větvička rozmarýnu
250 ml rajčatového pyré
Králíka naporcujeme na 8 menších částí, omyjeme, osušíme, lehce osolíme a opepříme. Šalotky oloupeme a rozpůlíme.
Ve velké pánvi rozehřejeme olivový olej a dozlatova na něm opečeme maso. Poté přihodíme i šalotky a česnek, krátce vše osmažíme a zalijeme vínem a vývarem. Přihodíme i tymián s rozmarýnem. Přivedeme k varu a poté přimícháme rajčatové pyré, snížíme plamen a dusíme jednu hodinu. V případě potřeby dochutíme.
rdc
foto: gomeal.de