První zmrzlina měla podobu ochuceného ledu a znali ji již ve starověku. Dochované záznamy uvádějí, že snad již 3000 let před naším letopočtem ji konzumovali v Číně. Marco Polo se pak přivezl do Itálie recepty na přípravu mražených mléčných koktejlů, tedy zmrzliny.
Záznamy ze starověkého Egypta dokladují, že i zde byl znám ochucený sníh z vrcholu Olympu, a v době okolo 500 let před naším letopočtem si na něm pochutnávali bohatí občané. Sníh ochucovali vínem, medem a ovocnými šťávami.
Poté, co se mléčná zmrzlina objevila v Evropě, byla zdokonalována a už v roce 1550 vyrobil Ital Blasius Villafranca první zmrzlinový strojek. Zmrzlina se postupně z královských sídel dostávala více k obyčejnému lidu a první továrna na výrobu této potraviny byla otevřena v roce 1870 v Londýně, i když se o její větší rozšíření kvůli nízkému odbytu smetany snažil o téměř dvacet let dříve Američan Jacob Fussell, který je považován za otce průmyslové výroby zmrzliny.
V roce 1904 pak spatřil světlo světa oplatkový kornoutek (vynalezl jej Italo Marcioni) a hned záhy bylo v ulicích možno potkat muže v zástěrách s vozíky, kteří tuto lahůdku prodávali.
Vyrobte si domácí zmrzlinu a zchlaďte si tak váš mlsný jazýček.
150 ml smetany ke šlehání
50 g nerafinovaného třtinového cukru
100 g čokolády na vaření
100 g mléčné čokolády
250 ml plnotučného mléka
ovoce dle libosti, oříšky, rozinky…
Mléko s cukrem přivedeme k varu a vmícháme do něj na malé kousky nalámanou čokoládu. Směs sejmeme z plotny a mícháme až do úplného rozpuštění čokolády. Necháme vychladnout.
Mezitím si vyšleháme smetanu, vmícháme ji do zchladlého čokoládového krému a chceme-li přidáme ovoce apod. Poté vše vlijeme do nádoby a dáme zamrazit. Během mrazení je vhodné směs několikrát důkladně promíchat. Přibližně po pěti hodinách je zmrzlina připravená k servírování.
rdc
foto: tmdag