Datlovník obecný je kulturní, pěstovaná palma, rozšířená od severní Afriky přes Blízký východ až po pravý břeh řeky Indu. Původně pochází z oblasti Přední Asie, z oblasti Mezopotámie. Odtud se datlová palma vlivem člověka úspěšně rozšířila do rozsáhlých suchých a teplých oblastí. Nejlepší datle jsou z Tunisu a z Iráku. Tyto země jsou zároveň největšími producenty datlí. Dnes se datle pěstují i v Kalifornii, v Brazílii i na jiných dříve netradičních místech.
Datle jsou tmavě hnědé oválné plody, které jsou tvořeny převážně ze sacharidů, ty jsou zastoupeny v podobě přírodních cukrů tvořící až 70 % a nízkým obsahem vody. Podobně jako fíky patří datle k jedněm z prvních druhů ovoce pěstovaným člověkem. Zbytky datlové palmy byly objeveny při archeologických vykopávkách několika nalezišť datovaných do doby kamenné.
Datle jsou bohatým a významným zdrojem vitamínu A a vitamínů B, draslíku, chlóru, železa a mědi. Jedná se o bohatý a rychlý energetický zdroj pro lidský organismus, proto jsou jedinečné pro doplňování energie. Sušené datle jsou bohaté na draslík a představují koncentrovanější zdroj niacinu, mědi, železa a hořčíku než datle čerstvé.
Čerstvé datle jsou prostředek, jenž utišuje dráždivost a pomáhá při respiračních onemocněních. Nezralé plody datlí se používají k zastavení průjmu. Datle jsou odedávna používány jako účinný uspávací prostředek, a sice díky vysokému množství aminokyselin tryptofanu, který se v těle přeměňuje na spánkový hormon melatonin. Odborníci jejich konzumaci doporučují také ke snížení krevního tlaku.
Při jejich konzumaci by měli zbystřit lidé trpící migrénami. Datle totiž obsahují tyramin (organická sloučenina obsažená v některých mléčných a kvasnicových produktech), o kterém je známo, že u citlivých lidí může způsobovat migrény.
Energeticky bohaté datle jsou v Severní Africe a Arábii základní složkou potravy. Konzumují se převážně vysušené, což prodlužuje jejich trvanlivost. Toho bylo hojně využíváno beduíny křižujícími nehostinné pouště. V některých kulturách současně věří, že datle mají afrodiziakální účinky. Zejména v arabských zemích jsou datle součástí každodenní kuchyně, podávají se zpravidla slisované do bochníku tzv. adšu a nebo se opékají na másle.
Datle jsou výbornou náhražkou sladkostí. Mohou se tedy nabízet i dětem místo bonbonů, které jsou velmi kyselinotvorné. Neměly by se však pojídat příliš četně, časté pojídání sušených datlí přispívá k tvorbě zubního kazu a k onemocnění dásní, neboť vlivem bakterií v ústní dutině cukr obsažený v datlích lehce kvasí.
Sušené datle se pojídají přímo nebo slouží k přípravě sladkých moučníků, pečiva a cukroví. Datlový med je možno zředit vodou a zkvašovat na datlové víno a spolu s alkoholem na datlový likér. Datle se mohou použít místo chleba a jiných škrobových výrobků. Jejich sacharidy jsou složeny z přírodních cukrů, a proto se dobře snáší s ostatním ovocem. Datlový cukr je pak dobrou náhražkou třtinového cukru a všech ostatních druhů a může se bez obav přidávat k zelenině a ovocným salátům. Je chutný i v pokrmech se smetanou.
Sušené datle můžeme po nákupu uchovat až 12 měsíců ve vzduchotěsné nádobě. Čerstvé datle pak v chladu vydrží až 2 týdny.
rdc