Pokud milujete příchuť oříšků, sáhněte ve svém oblíbeném obchodě po cizrně.
Odborníci odhadují, že historie cizrny se začala psát už před více jak 7000 roky. Na talíři ji mívali už v antice. Do Evropy přišla ale až ve středověku. V dnešní době se s ní setkáte na dovolené, nejčastěji v balkánských a arabských zemích. Nicméně si ji oblíbili i ve Španělsku, Itálii, Francii a Řecku.
Pod slovem cizrna si většina z nás představí baňaté kuličky. Pochází z rostliny s názvem cizrna beraní, která dorůstá až do výšky 70 cm a ony kuličky se tvoří po odkvětu. Svým tvarem připomínají beraní hlavu.
Tato luštěnina našla bohaté uplatnění v gastronomii, zároveň ale její konzumací prospíváme zdraví. Je vynikajícím zdrojem vlákniny, bílkovin, vitamínů a minerálních látek. Navíc obsahuje málo tuků, doporučuje se také těhotným ženám i dětem.
Jak vařit cizrnu
Dlužno říci, že vaření cizrny je jen pro otrlé. Kuchyní se totiž díky tomu náhle rozprostře vůně, jako kdybyste vařili hodně použité ponožky. Onen odér hned tak nevyčichne. Nenechte se ale odradit. Než však postavíte hrnec na plotnu, musíte cizrnu předtím namočit na zhruba 12 hodin. Jinak zrnka nezměknou a nedosáhnete kýženého výsledku. Těsně po vaření lze kupříkladu odstranit i slupku.
Cizrnu můžete upravovat na všechny možné způsoby, Arabové z ní vyrábějí dokonce i mouku. Jejich nejznámější pochoutkou, která z cizrny pochází, je hummus. Pod zvláštním názvem se skrývá vynikající pomazánka. Když opražíte zrnka se solí, získáte zajímavou napodobeninu oříšků.
Pokud máte rádi saláty, tak si cizrnový salát s tuňákem doslova zamilujete. Množství volte podle oka a chuti. Potřebujete uvařenou cizrnu, konzervu tuňáka, cibuli, česnek, pepř, olivový olej, ochucený ocet a cukr. Uvařte cizrnu, na krájené cibuli a česneku osmažte na pánvičce tuňáka. Zálivku vyrobíte z oleje, octu, pepře a cukru. Cizrnu promíchejte ze směsí z pánvičky a zalijte zálivkou. Salát můžete jíst samotný nebo jako přílohu k masům.
Martina Bittnerová
foto: engin akyurt, unsplash