Cider je rok od roku rozšířenější a oblíbenější. Přesto je lidmi mezi řečí často zaměňován za Cidre. Avšak srovnávat tyto dva produkty je jako srovnávat pivo s vínem.
Oba jsou to sice lehce alkoholické perlivé nápoje z kvašené jablečné šťávy, zásadně se ale liší metodou výroby, a tedy i složením, a hlavně chutí.
Jaký je mezi nimi rozdíl?
Cider
je zkvašený jablečný mošt s různými stupni alkoholu. O původ a nejdelší historii výroby vedou spory jako v mnoha jiných případech Angličané a Francouzi. Největší rozkvět výroby cideru nastal ale v devatenáctém století v Británii.
Vyrábí se fermentací jablečné šťávy, která se nechává zrát v dubových sudech a posléze se stáčí, pasterizuje a nakonec ředí na požadovaný obsah alkoholu. Obsah alkoholu se pohybuje v rozmezí od 0,5 % alkoholu až po 8,2 %. Cider může být jak perlivý, tak bez bublinek, sladký, suchý, polosladký, polosuchý.
Cidre
je jablečné víno vyráběné řízeným kvašením jablečného moštu. O jeho původu a rozšíření se vedou dlouhodobé spory, vznik výroby cidru je pravděpodobně spojen s oblastí dnešního Baskicka, ale Francouzi jej mají za svůj výrobek. Nápoj přitom pravděpodobně pochází již z antiky. První vědecký popis výroby cidru byl vytvořen osobním lékařem Karla Velikého. Pěstitelé kvalitního cidru záleží na jakosti, čekají na mráz a teprve poté ovoce sklízejí. Poté z nich vylisují šťávu a fermentují se měsíc až tři měsíce. V závislosti na době zpracování se v lahvi ponechává určité množství cukru, který se rozloží na alkohol a kyselinu uhličitou. Díky tomu cidre přirozeně šumí. Po ukončení fermentace má cidre 4,5 % alkoholu.
Pokud se cidre nechá zrát více než jeden rok, slouží jako základní víno pro výrobu calvadosu. Ale to je zase jiný příběh…
Martina M.
foto: freedigitalphotos.net