Chřest s holandskou omáčkou

chrest

Vážení mlsouni a mlsounky, radujte se, chřestová sezóna je tu! Po dlouhém roce jsme se jí konečně dočkali. Že jste chřest ještě neochutnali? Pak neváhejte čtěte dále a hned po dočtení článku zamiřte do obchodu nebo na trh pro tuto vynikající zeleninu. Nebudete litovat!

Chřest (Asparagus officinalis) je vytrvalá rostlina pocházející z Přední Asie. Ve starém Egyptě byl znám jako vynikající zelenina již v době vlády faraónů. V antickém Řecku jej pěstovali jako ozdobnou rostlinu a připisovali mu i léčivé vlastnosti. Postupně se rozšířil až do Střední Evropy. V šestnáctém století tuto zeleninu začali pěstovat i lidé v Evropě a to pro jeho léčivé a afrodizakální účinky.

Chřest pročišťuje tělo, obsahuje 98% vody mimo tu obsahuje vitamíny A, C, E, i B.

Chřestovou velmocí jsme byli i my v době Rakouska Uherska, v této době byl chřest pěstovaný na plantážích u Ivančic tím nejslavnějším. V době komunismu byl však považován za buržoazní zeleninu, a proto se tyto plantáže zlikvidovaly. Dnes se pěstuje pouze u Mělníka. Tato zelenina je v zahraničí tak populární, že se jí v Německu a ve Francii ročně zkonzumuje asi tři kila na jednu osobu!

Chřest se dělí do tří druhů. Bílý chřest, ten se sbírá hned, jakmile vyleze ze země. Pěstuje se v Řecku či v Belgii. Fialový chřest se nesbírá hned, jak povyleze, ale nechává se vyrůst o něco výše. Pochází z Fracie či z Itálie. Je chuťově zajímavější než chřest bílý a je také nejšťavňatější. Tím nejchutnějším, avšak zároveň i nejdražším je zelený chřest. Nechává se dorůst až do délky 15 cm, nejčastěji pochází z Francie.

Nejlépe chutnají čerstvě sklizené výhonky. Čerstvý chřest, který byl sklizen v den nákupu snadno poznáme, když do něj zatlačíme nehet, z místa řezu musí vycházet tekutina. Pokud se pokusíme čerstvý chřest ohnout, pak se hned zlomí, ten který se ohýbá je již staršího data.

Příprava chřestu je velice snadná. Chřest nejprve pod hlavičkou oškrábeme až k jeho konci. Konec vždy zkrátíme tak o 2 cm. Takto zpracované výhonky vložíme do vařící osolené vody, do které přidáme lžičku másla a špetku cukru, na mírném ohni vaříme po dobu 5 – 20 minut, podle tloušťky výhonků. Zelený chřest vaříme jen 5 – 15 minut.

Nejslavnější je asi kombinace chřestu s holandskou omáčkou. K její přípravě budeme potřebovat:

Pro 3-4 mlsouny:

175 g másla

45 ml vody nebo mléka

3 žloutky

1/2 citronu

špetka soli a bílého pepře

Nejprve si přepustíme máslo. V rendlíku si ušleháme žloutky s mlékem nebo vodou, šleháme dokud nezískáme pěnu. Jakmile máme pěnu, přendáme rendlík nad vodní lázeň a pokračujeme ve šlehání další tři minuty až získáme pevnou směs. Poté pomalu přiléváme přepuštěné máslo, tím získáme hustou omáčku. Přimícháme šťávu z citronu, osolíme a opepříme. Omáčka by neměla být hutná, ale jemná a z lžíce by měla sama stékat. Pokud je příliš hustá, je možné ji zředit trochou vody nebo další citronovou šťávou.

rdc
foto: effenbergerova.com


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>