Mezi lidovými léčiteli je celer pro svůj blahodárný vliv na mužskou potenci notoricky známý. Znali ho už obyvatelé starého Egypta, kteří používali jeho listy při pohřebních obřadech. Původní planý celer totiž moc vhodný k jídlu nebyl. Naopak staří Řekové již celerové listy bělili, aby získaly na jemnější chuti, a nová pochoutka byla na světě. Po celém světě a také v našich zemích se jeho pěstování rozšířilo až v 17. a 18 století.
Celer se pěstuje ve třech formách, celer bulvový pro zdužnatělé kořeny, celer řapíkatý pro zdužnatělé řapíky listů nebo jako listová forma pro bohatou listovou růžici. Menší bulvy celeru se mohou sklízet už v červenci, listy celeru pochopitelně také, ale jen probírkou, aby zůstávala dostatečná listová plocha. Také listový celer se začíná sklízet postupně od července a teprve koncem září přijde jednorázová sklizeň. Právě nyní tedy nastává období sklizně bulvového celeru.
Řapíkatý celer lze využít do salátů, zapékaných pokrmů nebo si z řapíků vylisujete šťávu. Šťáva ze syrového celeru podporuje chuť k jídlu, upravuje zažívání a působí silně močopudně, není proto příliš vhodná pro nemocné s ledvinovými poruchami.
Celer posiluje funkci žaludku, působí regeneračně na složení krve, močopudně a detoxikačně. Využívá se v dietě léčící nadváhu, artritidu, dnu, revmatismus, deprese, vředy, záněty jater, ledvin, močového měchýře, alergické projevy a vyrážky a další onemocnění související s překyselením organismu. Celer se díky vysokému obsahu hořčíku počítá také mezi rostliny s protirakovinnými účinky. Obsahuje mnoho velmi potřebných vitaminů a minerálů. Je považován za významný zdroj vitaminů skupiny B, je zdrojem tzv. B-komplexu.
Listy celeru obsahují velké množství vitaminu C, dokonce více než citron. Dalšími zastoupenými vitaminy jsou např. vitamin A, K a E.
Celer je ideální v boji proti nachlazení. Celerové silice rozpouštějí hlen, dezinfikují sliznice a zabíjejí mikroorganismy. Pokud si dopřejete čerstvou celerovou šťávu, dodáte tělu i množství vitaminů, čímž celkově posilníte jeho obranyschopnost. Celer je uznáván i jako přírodní afrodiziakum.
Celer obsahuje skoro 95% vody a je snad naší nejbohatší potravinou na chlorid sodný (sůl). Lidé, pijící celerovou šťávu, netrpí za horkého počasí a v tropickém klimatu tolik horkem
V kuchyni má celer opravdu mnohostranné využití. Používá se jako koření, a to především čerstvá či sušená nadzemní část rostliny, řapíky a listy. Dodává nezaměnitelnou chuť pokrmům, jako jsou polévky, omáčky, dresingy, či marinády. Široké využití má i celerová bulva. Bulvy se doporučují používat v čerstvém stavu. Můžete ji nakrájet do salátu nebo nasekat do pomazánek.
rdc
Celer je úplně geniální záležitost. Jako dítě jsem s ním měl velký problém, ale s věkem se mi to změnilo. A tak ho teď dávám do skoro všeho – doporučuji přidat k jídlům, kde se smaží nebo peče mleté maso. Dostane najednou úplně jiný nádech, je takové odlehčené, příjemné a celerově ovoněné Jinak jestli se nepletu, dá se dobře použít i při jarní detoxikaci (samozřejmě pak nemůže být vařený či smažený, ale jen tak na syrovo)