Víte, jak carpaccio na svět přišlo?
Byl jednou jeden Harryho bar v Benátkách, který mimo vlivných mužů navštěvovaly i krásné ženy.
Jednou z těchto žen byla komtesa Amalia Nani Mocenigo, která nemohla jíst vařené maso. Komtesa se svou dietou svěřila majiteli baru a ten, protože měl pro tuto dámu slabost, vymyslel tuto delikatesu. Tenoučké plátky syrové svíčkové rozprostřel na talíř a pokropil je bílou omáčkou z majonézy, smetany, citrónové šťávy, worcester omáčky a to vše osolil a opepřil. Vzniklá kombinace barev vnukla Ciprianimu pojmenovat toto dílo po benátském renesančním malíři, který se proslavil brilantními červenými a bílými tóny na svých obrazech – Vittore Scarpazza, zvaného Carpaccio. A tak přišlo na svět carpaccio…
Postupem času dali kuchaři vzniknout dalším variacím tohoto pokrmu a my se tak můžeme setkatnamísto svíčkové i s plátky syrového lososa, tuňáka, hub či červené řepy.
Pro 4 mlsouny:
0,1 l olivového oleje
½ svazku rozmarýnu
½ svazku tymiánu
1 hrst piniových oříšků
1 lžíce hrubozrnné soli (na pečení)
sůl, pepř dle chuti
Červenou řepu u stopky mírně nařízneme do kříže (bude se lépe loupat a teplo při
pečení jí lépe prostoupí), vložíme do alobalu, pokapeme trochou olivového oleje,
osolíme hrubozrnnou solí, opepříme a přidáme pokrájené bylinky. Pečme při 190°C do změknutí – cca 1 hodinu. Piniové oříšky mírně opražíme na suché pánvi. Bazalkové listy natrháme do olivového oleje, rozmixujeme ponorným mixérem dohladka. Vzniklý bazalkový olej osolíme, opepříme a případně přecedíme.
Hotovou a vychlazenou řepu oloupeme, nakrájíme na co nejtenčí plátky a poskládáme na talíř. Posypeme piniovými oříšky, pokapeme bazalkovým olejem a dle potřeby osolíme.
Tip: Carpaccio můžete doplnit o čerstvý polníček či rukolu a kdo by snad neměl rád piniové oříšky, může je nahradit za vlašské ořechy.
recept: chefparade.cz
foto: s.ralph2010