Bramboračka, kterou zvládne připravit i amatér

bramboracka

Zajímavým rysem české bramboračky je schopnost být zítra podstatně lepší než dnes. Tuto následováníhodnou vlastnost je dobré mít na paměti a polévku uvařit den před plánovanou konzumací. K povaze bramboračky patří i to, že na sebe dokáže vzít nekonečně mnoho podob – někdy její chuť vylepšuje slanina, jindy rozklepnuté vejce, ale také strouhaný sýr anebo kapusta.

Nebojte se tak využít a přizpůsob svou bramboračku obrazu svému.

Recept je podobně jako celá kniha Kuchařka pro mého muže určená mužům – nekuchařům a je tedy psaná tak, aby postup pochopil i naprostý lajk.

Pro 4 mlsouny:

20 g sušených hub
3 velké brambory
1 mrkev
1 petržel (mám na mysli kořenovou zeleninu, nikoliv petrželku)
kousek celeru (velký asi jako výše uvedená mrkev nebo petržel)
1 cibuli
1 lžíci másla
1,5 l studené vody
70 g středně velkých krupek (v obchodě bývají k nalezení v blízkosti rýže a luštěnin)
3 lžičky sušené majoránky
1 lžičku kmínu
1 stroužek česneku
1 lžíci čerstvé petrželky, nadrobno nasekané
sůl a čerstvě mletý pepř

Ze všeho nejdříve si namoč sušené houby, aby měly dostatek času k nabobtnání. Nasyp je tedy do misky, zalij vroucí vodou a odsuň někam stranou, kde ti nebudou překážet.
Následně se pusť do přípravy zeleniny – z brambor pomocí škrabky sloupni slupku, omyj je pod tekoucí vodou a nakrájej na asi dvoucentimetrové kostky. Mrkev, stejně jako petržel a celer, oloupej škrabkou na brambory a pak ji nastrouhej na struhadle na silnější nudličky. Cibuli vybal ze slupky a ostrým nožem ji nakrájej na drobné kostičky. Také stroužek česneku vybal ze slupky a prožeň jej lisem na česnek.

Nyní si vezmi k ruce velký hrnec, vhoď do něj máslo a postav na mírný oheň. Jakmile se máslo beze zbytku rozpustí, přidej k němu cibulku, mrkev, petržel i celer a za občasného pošťuchování vařečkou je nech mírně osmahnout, jen tak, aby se z hrnce začala linout příjemná vůně.
K osmahlé zelenině nyní přidej nakrájené brambory, přilij 1,5 l studené vody, všechno to dobře promíchej a doposud mírný plamen zvedni na vysoký. Ještě do hrnce přihoď kroupy, kmín, sušenou majoránku, přiměřeně soli a pepře, a také houby, které však nejdříve rukou lehce vyždímej. Ještě jednou polévku promíchej vařečkou a pak ji přiklop pokličkou.
Ve chvíli, kdy polévka začne klokotat varem, uber pod ní polínko a nech ji vařit ještě dobrých 20 minut. Po uplynutí této čtvrthodinky by měly být brambory měkké, raději však jednu zkušební ochutnej.
V této chvíli je tvá bramboračka prakticky hotova, chybí v ní už jen prolisovaný stroužek česneku a nasekaná petrželka. Obě přidej do hrnce právě teď a polévku už nevař, aby česnek neztrácel na své aromatické síle.
Bramboračku nes na stůl až zítra, poté co ji na středním plameni pozvolna ohřeješ, spolu s dobrým a čerstvým chlebem.

Více podobných jednoduchých receptů najdete v knize Kuchařka pro mého muže, kterou můžete koupit v nakladatelství Smart Press.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>